FENERBAHÇE'NİN OYUNCULARI AMERİKA'DA SINIFTA KALDI

Avrupa basketbolunun en önemli takımlarından olan ve Avrupa basketbolunun en büyük kupasını kaldıran Fenerbahçe Doğuş birçok iyi oyuncusunu Amerikan basketbol ligi, NBA'e göndermiştir. Fenerbahçe Doğuş 2014-2015 sezonunda ilk kez Avrupa basketbolunun en iyi 4 takımının mücadele ettiği Final Four'a kalmıştır. Bu başarısını 3 sezon arka arkaya yinelemiştir ve 2016-2017 sezonunda Euroleague şampiyonu olmuştur. Bu dönemlerde Fenerbahçe Doğuş'un birçok oyuncusunu NBA kulüpleri istemiştir. Tabi dünyanın en büyük basketbol organizasyonundan da teklif gelince oyuncular direk gitmiştir. Ama biri hariç giden oyuncular verilen fırsatlara rağmen Amerika'da oynanan akıcı ve şova dayalı oyuna ayak uyduramamışlardır. 2014-2015 sezonundan bu yana Avrupa'da büyük başarılar elde edip NBA'e giden oyuncular:
Andrew Goudelock: Andrew, Fenerbahçe Doğuş'un ilk Final Four'a kaldığı sezonda ilk 5'te oynayan Andrew harika oyunuyla Avrupa'nın o sezon ki en iyi oyuncularından biri olarak gösteriliyordu. Andrew 1 sezon Fenerbahçe Doğuş'da kaldı ve o sezonun sonunda NBA takımı Houston Rockets'a gitti. Houston'da 9 maçta beklenenin çok altında kalan Andrew, o sezon başka maçta oynatılmadı ve sonraki sezon tekrar Avrupa'nın yolunu tuttu.
Nemanja Bjelica: Bjelica'da, Fenerbahçe Doğuş'un ilk Final Four takımda yer alıyorudu. Andrew kadar çok süre almasa da Bjelica'da o takımın önemli parçalarından biriydi. 2014-2015 Euroleague sezonunun MVP'si olan Bjelica 2 sezon oynadığı Fenerbahçe Doğuş takımdan NBA'e gitmeye karar verdi. NBA'in Minnesota Timberwolves takımına giden Sırp oyuncu hala orada oynamaktadır.
Ekpe Udoh: Amerikalı oyuncunun Fenerbahçe Doğuş taraftarının gözündeki yeri hep farklı olmuştur. Ekpe, Fenerbahçe Doğuş'un ilk Euroleague şampiyonluğunun baş mimarlarındandır ve Euroleague final MVP'sidir. Başarılarla dolu sezonun ardından ülkesi Amerika'ya geri dönen Ekpe Avrupa'da gösterdiği performansın birazını bile gösterememiştir. Şampiyonluğun ardından NBA ekibi Utah Jazz'a giden Ekpe, kötü bir sezonun ardından hala orada devam etmektedir.
Bogdan Bogdanovic: Bogdan'da, Ekpe gibi Fenerbahçe Doğuş ile Euroleague şampiyonluğu yaşadıktan sonra NBA'e gitmiştir. Ama son dönemlerde giden oyuncuların aksine Fenerbahçe Doğuş'da yaşadığı başarıların üstüne koyarak kariyerine devam etmektedir. NBA takımlarından Sacramento Kings takımına giden Bogdanovic oynadığı etkili oyunuyla NBA'in seçtiği dünya karmasına seçilmiştir. Kariyerine de  Sacramento Kings'de devam etmektedir.
Bradley Wanamaker: Geçtiğimiz sezon Darüşşafaka takımından, Fenerbahçe Doğuş'a giden Amerikalı oyuncu 1 sezon kaldığı Fenerbahçe'de Euroleague finali oynamıştır. Başarılı bir sezonun ardından ise NBA kulüplerinden Boston Celtics'e giden Amerikalı oyuncu güçlü fiziği ve yetenekleriyle bu sezon istediği fırsatları yakalamasını gönülden istiyoruz.
BURAK ÖZKAYA

Yorumlar

Daha yeni Daha eski