3-5-2 COCU'SU

Taraftar baskısı, oynanan oyunun umut vermemesi, yönetimin açıklamaları derken Fenerbahçe yeni dizilişi ile umut vaadeden bir görüntü ortaya koyarak Spartak Trnava'yı Slimani'nin golleriyle 2-0 mağlup etti. Böylece eleştirilerin hedefinde olan Cocu, kredisine +1 maç eklemiş oldu. Peki maçta taktiksel olarak neler oldu? Fenerbahçe hücumda neler yaptı?
Teknik Direktör Cocu, Fenerbahçe'yi 3-5-2 taktiği ile sahaya sürdü. Maçın ilk dakikalarında durağan bir oyun sergileyen, rakibini tartan bir görüntü sergileyen, takım boyunu oldukça uzatan Fenerbahçe pek ümit vermiyor gibiydi. Özellikle Ayew-Isla ikilisi ile sonuca gitmeye çalışan Fenerbahçe'nin planı tutmadı. 
İkinci yarıya daha istekli giren Fenerbahçe'de Frey ve Ayew daha geniş alanlarda oynadı. İlk golde Spartak Trnava kalecisi Chudy'nin hatası da olsa 3 bölgede kalabalıklaşan Fenerbahçe takımı canlandıran golü buldu. İkinci gol ise taktiğin asıl amacını yansıtan bir goldü. Oyunu geniş alanlara yayan Fenerbahçe Frey ve Ayew'in hızlı oyununa ek, Eljif'in sol kanattan oyun kurma isteği ile istekli geldi. Slimani bile topun auta çıktığını düşünürken Ayew pozisyonu yoktan var etti ve enfes bir orta keserek Slimani'ye bir gol fırsatı daha yarattı. Yani Fenerbahçe yeni dizilişinden umduğunu ikinci golde buldu. 
3-5-2 taktiği kondisyona dayalı ve zor bir taktik ancak Fenerbahçe kondisyon olarak iyi bir görüntü sergiledi. Kalesine isabetli şu dahi attırmayan Fenerbahçe'de özellikle Jailson orta sahanın hakimiydi. Trnava'nın en etkili oyuncusu Grendel'e göz açtırmadı.  İsabetli uzun pasları ve zaman zaman oyunu açan pasları ile hem defansif hem ofansif olarak iyi bir görüntü sergiledi. Skrtel hemen hemen tüm hava yollarını alarak Trnava oyuncularının sırtı dönük oynamasını  engelledi, olası kontra yollarını da kesmeyi başardığını söyleyebiliriz.
3-5-2 ile Fenerbahce'nin hem önde hem de defansif olarak çok oyuncu ile oynama amacına ulaştığını söyleyebiliriz ancak Trnava maçı henüz "her şey oturdu" diyebilmek için bir ölçüt sayılmaz. Cocu belki de son maçı olabilecek Başakşehir maçında bekleneni, isteneni elde edemezse kuşkusuz en büyük sorumlu olarak gösterilecektir.
FENERBAHÇE SCOUT

Yorumlar

Daha yeni Daha eski