Konyaspor - Fenerbahçe maç analizi

Bu hafta oynanan Atiker Konyaspor-Fenerbahçe maçında yaşananları kısaca özetlemek istersek.
Konyaspor Kalede Serkan – Defans da Skubic-Selim-Uğur Demirok-Ferhat Öztorun 4 lüsü onların hemen önünde Johnsson- Jevtovic ikilisi Kanatlarda Ömer Ali- Milosevic ve Forvette Jahovic – Yatabare ikilisi ile başladı.
 Fenerbahçe ise Kalede Harun savunmada Şener-Skertel – Neustadter- İsmail köybaşı dörtlüsü onların önünde ise mehmet topal- jailson ikilisi kanatlarda atıf chedcheou ve andre ayew 10 numara pozisyonunda Benzia ve ilerde Slimani ile maça başladı.

Maçtan önce tribündeki bazı kişiler ile yaptığımız görüşmelerde Konyaspor taraftarları Uğur ve Skubic in yedek kalmasını gerektiğini belirttiler. Haklı oldukları noktalar ise Uğur Demirok un sürekli faul ve sarı kart problemi yaşaması olduğuydu. Skubic konusuna gelecek olursak  da geçen senelerdeki performansından çok uzakta skubic ve taraftarlar kimsenin vazgeçilmez olmadığını artık skubicin de öğrenmesi gerek olduğunu düşünmeleri.
Maçın başlarında sol kanata hapsedilmiş bir Yatabare izledik ki bu da Rıza hocanın bana göre yanlış tercihlerinden birisiydi çünkü yatabare hava toplarındaki etkisi ve bitirici vuruşları çok net olan bir santrafor ve kanatlarda oynadığı zamanlar da kondisyon sıkıntısı yaşıyor. Milosevicin kolay top kaybı yaşamaması ve etkili şutları nedeni ile ters ayak olarak kanat da bulunması gerektiğini daha ilk dakikalarda yağtığı ve üst direkten dışarı çıkan şutunda görmüş olduk.
Fenerbahçe de ilk yarıda göze çarpan tek futbolcunun ise Jailson olması dikkat çekiciydi. Pozisyon bilgisi ve adam karşılamada ki kalitesini çok kısa süre de gösterdi. Kendisi ilerleyen haftalarda ne kadar iyi bir futbolcu olduğunu daha net gösterecektir.
İlk yarıda akılda kalan bir diğer detaylar ise Slimaninin karşı karşıya pozisyonda topu serkanın müthiş refleksi ile kurtarması ve Yatabarenin oldan ortasında ömer alinin kafa vuruşunda az farkla auta giden şut oldu.
İkinci yarı da daha derli toplu bir Fenerbahçe izledik ve Eljif Elmasın oyuna girmesiyle Fenerbahçe hücumlarına daha çok efektif üretkenlik geldi. Bu arada geçen sene u21 ile maçlara çıkan genç Eljif in bu sene ilk haftalarda yükselen formu kayda değer. Eljif ne kadar gösterişli futbol oynamasa da çok etkili yan toplar kullanan ve her fırsatta rakip savunmayı zorlayan bir futbolcu. Bunu da attığı gol ile bizlere göstermiş oldu.
İkinci yarıda Konyaspor daha etkili oldu. Önce Fenerbahçe savunması topu çizgi üzerinden çıakrdı ardından yatabarenin müthiş kafa topunu harun aynı güzellikte çıkardı. Ardından Eljif Elmasın golü geldi ve sol kanattan yapılan ortada yatabare yatarak müthiş vurdu yerden sek top az farkla üstten auta gitti. Ayrıca Hurtadonun maçın sonlarına doğru vurduğu müthiş şutu harun güçlükle kornere çeldi.
Bu arada Rıza hocanın hamleler konusunda geç kaldığını da belirtmeliyiz .Çünkü Hurtado değişikliği takıma hız kazandırdı ve hücumda hareketlilik yaşattı. Konyasporlu taraftarların artık Hurtadoyu ilk 11 de görmek istediğine o kadar eminim ki.  Hurtado hamle oyunucusu olmadığını ilk 11 oyuncusu olduğunu dünkü 20 dk lık oyunu ile göstermiş oldu.
-Rıza hocanın Fenerbahçe maçındaki eksileri
Oyuna rakipten sonra müdahele etmesi
Milosevici erken oyundan alması
Kondisyonu bitmiş yatabare yerine Jahovici oyundan alması
-Rıza hocanın Fenerbahçe maçındaki artıları
Selim ay’ı kazanması ve artık ona güvenmesi
Geçte olsa Milosevici il 11 e monte etmesi
Jevtovicin kart sorunu olduğu için erken müdahale ederek oyundan alması

Bu arada Konyaspor takımın da da sarı kart problemi yaşayacağına inandığım oyuncular dün beni yanıltmadı. Jevtovic ve Uğur Demirok her maç kart görüyorlar ve bu ilerde Konyasporun canını çok yakabilir.

Fenerbahçe cephesinde günün eksileri
Futbolcuların maça geçen haftalarda ki puan kayıplarının etkisi ile tutuk başlaması
Aatıf Cheodcheu nun tutuk oyunu ki sakatlığın etkisini mental olarak kafasından henüz atamamış.
Fenerbahçe taraftarlarının stada verdiği zararlar.
Fenerbahçe cephesinde günün artıları

Eljif Elmasın attığı gol ve oyun performansının gelecek haftalar öncesi umut vermesi
Harun Tekinin gün geçtikçe daha çok güven vermesi
Jailson Mehmet Topal ikilisinin uyumu
Maçın Oyuncusu : Eljif Elmas
Oyuna sonradan dahil olan Makedon oyuncu gerek gençliğinin verdiği enerji ve gerekse kalitesiyle galibiyeti getiren isim oldu. Geçen sene Aykut Kocaman tarafından kullanılmayan Eljif bu sene Cocu ‘ nun göreve gelmesiylebambaşka bir kimlik yakalamış durumda.
KAAN BEKDİK 


Yorumlar

Daha yeni Daha eski