ANALİZ | DİNAMO ZAGREB

Fenerbahçe Uefa Avrupa Liginde Hırvat ekibi Dinamo Zagreb ile karşılaşacak. Rakip Dinamo Zagreb'i sizler için analiz ettik.

Öncelikle Dinamo Zagreb, Sezonu erken açtı. Fenerbahçe'den daha fazla maç yaptılar. Fiziki durumları üst seviyede çok hazır bir takımlar. Fenerbahçe'nin yeni yeni oturan bir takım olduğunu düşünürsek bu Fenerbahçe için handikap oluşturacak bir durum. Oyunu rakip sahada oynamayı seven, hücumcu bir takım. Savunmayı da olabildiğince önde kuruyorlar. Özellikle son Konyaspor maçında savunmanın arkasına çok etkili koşular yapan Slimani'nin bu özelliğini bu maçta da kullanmak gerekir. Tek ön libero ile oynuyorlar. Bu oyun yapısında Dani Olmo çok önemli bir yere sahip. Topu yönlendiren, kreatiflik konusunda çok üst seviye bir isim. Topu aldığında kanatları çok etkili yönlendiriyor. Atacağı uzun toplara dikkat etmek gerekir. Bu futbolcuya yapılacak baskı çok önemli. Olabildiğince onun topla az buluşması gerekir. Oyunu genelde sola yıkarak oynuyorlar. Buranın savunması çok önemli. Hücuma çıkmayı çok seven Şener'in özellikle önünde oynayacak Ayew'in yanı sıra Jailson veya Mehmet Topal'ın bu kanada vereceği destek de önemli. Daha önce Galatasaray forması giyen Hajrovic de elbette unutulmamalı. Galatasaray'da bekleneni veremedi. Fakat daha dengeli oyunculardan "Drogba, Sneijder gibi sorumluluğu alan yüksek seviyede oyuncuları bulunmayan" kurulu sistemlerde sorumluluk aldığı zaman iş yapabilecek bir futbolcu. Duran toplarda da çok etkili takımlar. Fakat Fenerbahçe'nin elinde de duran toplarda çok üst seviye isimler var. Bu onlar için çok artı bir nokta olmayacaktır.

Fenerbahçe'ye gelirsek bu maç özelinde rakibin oynayacağı futbol çok önemli tedbirli, kompakt bir futbol oynarlarsa Fenerbahçe'nin topa sahip olup, oyunu yönlendirmesi gerekir. Fakat Dinamo Zagreb, bu maç için eğer oyun felsefesini değiştirmezse Fenerbahçe'nin sabırlı bir şekilde savunma yapması önemli. Temsilcimize başarılar dileriz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski