Kardeş Tokadı

Bursaspor, yeni sezon öncesi en ciddi hazırlık maçını Ankaragücü ile oynadı. İki kardeş kulübün mücadelesini özlediğimizi, belirtmekte fayda var. En son bu iki takım 17 Mart 2012’de Bursa Atatürk Stadyumu’nda karşı karşıya gelmişti. O dönem yönetimsel sorunlar yüzünden küme düşme hattında bulunan Ankaragücü karşısında Bursaspor, Pinto’nun 2 golüyle mücadeleyi kazanmıştı ve UEFA Avrupa Ligi’ne katılmak için önemli bir 3 puanı hanesine yazdırmıştı.,

Bursaspor’da o günden bugüne neler değişti? Kısaca bir kadrodaki isimleri değerlendirelim. Bursaspor tam 6 sene önce Ankaragücü karşısına bu onbirle çıkmıştı:

Yavuz Özkan    
Milan Stepanov    
Gökçek Vederson    
Michael Basser    
Serdar Aziz    
Alfred N'Diaye 
Pablo Batalla    
Musa Çağıran 
Ozan İpek 
Stanislav Sestak    
Sebastian Pinto   

  Bu mücadelenin kadrosuna bakarsak eğer bireysel olarak çok kaliteli ayakların kadroda olduğunu ve yeşil-beyazlıların kadrosunda tek başına maçı çevirebilecek futbolcuların bulunduğunu söyleyebiliriz. O dönem de Ertuğrul Sağlam yönetimindeki Bursaspor, 4-2-3-1 sistemiyle mücadele ediyordu. Batalla ve Pinto’nuın uyumu, Ozan İpek ile Sestak’ın kanattan verdiği destekler, N’diaye’nin savunmadaki başarıları Bursaspor taraftarlarının hal akıllarındadır. Peki Bursaspor 2012’den bu yana ileriye mi yoksa daha çok geriye mi gitti? 
     Son 2 sezondur küme düşme hattında gezinen yeşil-beyazlı ekip yeni sezon öncesi gençlere önem veren Samet Aybaba ile sözleşme imzaladı. Geçtiğimiz sezon sonunda takımdan ayrılan Batalla, Badu, Agu, Delarge ve satılmak istenen Jires Kembo’nun yerine takıma Atasanov, Aytaç Kara, Lima ve Badji kadroya dahil oldu. Titi’nin de Göztepe’ye transferi konuşulurken takıma yeni katılan isimleri yeterli olacak mi? Takdir taraftarların ve kamuoyunun, bunu zaman içerisinde göreceğiz. 
  Bursaspor en ciddi hazırlık maçını dün Ankaragücü maçıyla birlikte verdi. Daha önce alt lig takımlarıyla hazırlık maçı yapan: Bursaspor ilk ciddi sınavında sınıfta kaldı. Oynanan futbol, bireysel hatalar, taraftarlara adeta saç baş yoldurttu. Bursaspor’un kadrosundaki en iyi isim olan kaleci Harun Tekin’in de Beşiktaş’a transfer ihtimali ciddi bir soruna yer açabilir.  Dün oynanan maçın kadrosu hakkında birkaç yorum daha yapmak istiyorum.
 Yeşil-beyazlı ekibin dün oynadığı Ankaragücü maçının ilk 11’i şu şekildeydi:

Harun Tekin
Barış Yardımcı
Ertuğrul Ersoy
William Ekong
Aziz Behich
Stephane Badji
Aytaç Kara
Allano Lima
Furkan Soyalp
Yusuf Erdoğan
Kubilay Kanatsızkuş

Bursaspor’un aradan geçen 6 sene içerisinde iki ilk 11’ini de sizlerin huzuruna bırakıyorum.Gerek takım olarak gerekse bireysel performans açısından hangi kadronun size daha hoş geldiğine karar verebilirsiniz.. Her sene geriye doğru giden bir Bursaspor’u izliyoruz. “Kardeş tokadı” belki de Bursaspor yönetiminin aklını başına getirecektir. Bu takımın sancılı günler yaşamaması için bu takıma en az 4 takviye şart! Mevcut şartlar içerisinde yeşil-beyazlı taraftarları karamsarlığa itiyor. Bursa camiasının el ele verip bu düzensizlikten çıkması gerekiyor. 

Oktay Kara

Yorumlar

Daha yeni Daha eski