TEVFİK SIRRI GÜR’ÜN KAPILARI İDMAN YURDU’NA KAPANDI


Kentteki amatör spor kulüplerinin maçlarını oynamak istediği Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun kapıları TOKİ’ye devir yapılacağı gerekçesiyle herkese kapandı! 1946-1951 yılları arasında, dönemin Mersin Valisi, Tevfik Sırrı Gür`ün adına inşa edilen ‘Tevfik Sırrı Gür Stadyumu` birçok Mersinlinin emek ve katkılarıyla tamamlanmıştır. Bu güne kadar Mersin’de, spor müsabakaları, milli bayram kutlamaları da dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde hizmet vermiştir. Kent tarihinin önemli anılarına da tanıklık etmiştir. Bugüne kadar Mersinlilere hizmet veren stadyumda yeni sezon maçlarını oynamak isteyen aralarında Mersin İdman Yurdu’nun da bulunduğu, üç amatör takım Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Ancak kurum, tarihi stadyumun TOKİ’ye devredileceği gerekçesiyle taleplere red yanıtı verdi.
Stadyum arazisi, kentte 2013’de düzenlenen Akdeniz Oyunları kapsamında yapılan yeni Mersin Stadyumu karşılığında TOKİ’ye devredilmişti. Ayrıca; 24 Haziran seçimleri öncesi ise hükümet yetkilileri; Mersin de dâhil 5 ilde ömrünü tamamlayan şehir statlarının millet bahçesi olarak düzenleneceğini açıklamıştı. Bu kapsamda stadyuma Eylül’de kazma vurulması beklendiği öğrenildi.
MİLLET BAHÇESİ OLACAK 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi Mersin’de partisinin Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde düzenlediği mitinge katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçtiğimiz 16 yılda Mersin’e 31 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını söylemiş, “Akdeniz Oyunları’nda Mersin’e bir stadyum kazandırdık. Şimdi Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun yerine Mersin’e bir Millet Bahçesi yapıyoruz. Artık benim Mersin’deki kardeşlerim sahile indiği zaman nereye uğrayacak, Millet Bahçesi’ne” demişti.
İsa KARAARSLAN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski