OYUNCU RAPORU | Ege Özkayımoğlu


Ege futbolunun altyapıda her zaman yetiştirici bir rolü olmuştur. Özellikle son zamanlarda Altınordu, Buca, Göztepe ve Altay’ın gençleri dikkat çekmekte. Hatta bu takımların yanına Manisa, Akhisar ve Denizli’yi de ekleyebiliriz. Bugün Göztepe’nin genç yeteneklerinden birisine değineceğiz. Göztepe U19 takımının oyuncularından Ege Özkayımoğlu’na.
18 Temmuz 2001 tarihinde İzmir’de doğan Ege Özkayımoğlu futbolculuk kariyerine 2010da Göztepe Futbol okullarında başladı. 2013te Göztepe’de lisansı çıktı ve halen daha Sarı-Kırmızı formayı terletmeye devam ediyor. 17 yaşındaki oyuncu 185 boyunda. Santrafor ve kanatlarda görev yapabiliyor. Şu zamana kadar forma giydiği 79 maçta 32 gol atma başarısını gösterdi. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki özellikle son 2 sezonda büyük atılım yapmış bir oyuncu. Bu 32 golden 27sini son 2 sezonda kaydetmiş. Bunun yanında 10 asisti de bulunuyor. Bu 30 golden sadece dördü kafayla yapılmış gol vuruşuydu. 
Fiziksel kapasitesi yaşıtlarının bir tık üzerinde denebilir. Temel motorik özelliklerinin gelişmiş ve daha da gelişime açık olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle forvet bölgesinde görev yaptığı maçlarda savunma arkasına yaptığı koşularla tehlikeli olmayı başardı. Bu koşuları gayet bilerek yapıyor, boşa koşmuyor. Keza önüne atılan toplarda ilk kontrol, temasta başarılı. Teknik becerileri de yeterli ve geliştirilebilir bir oyuncu. En önemli ve güçlü özelliği son vuruş özelliği. Gol vuruşlarında gerek ayak içi plase, gerek iç üst-üst sert vuruşlarla gol kaydedebiliyor. İleride top tutabilen bir isim. Ancak bunu maç içinde sürekli hale getirmeli ve top saklama konusunda da kendini geliştirmeli. Öncelikli olarak kullandığı ayak sağ olsa dahi sol ayağını da kullanabilmesi kendisi için avantaj, rakipler için dezavantaj oluşturuyor. 
17 yaşında hücumcu bir isim isin ofansif özelliklerinin gelişmiş olduğunu söylememiz mümkün. Ancak oyun içinde eksik/zayıf kaldığı bazı kritik özellikler var. Özellikle maç içinde daha fazla mücadele kazanması gerekiyor. Rakip defans üzerinde daha fazla baskı kurması, rahatsız etmesi ve top kazanması gerekli. 185 uzunluk kısa bir boy olmamasına rağmen hava toplarında kendini geliştirmesi de gerekiyor. Zamanlama ve topa yükselme konusunda kendini geliştirirse bu gol sayısına da büyük katkı yapacaktır. 
Koşuları, gol vuruşları, fiziksel yapısı, eksik ve güçlü yanlarıyla stil olarak Burak Yılmaz’a oldukça benzeyen bir oyuncu. Burak’ta en büyük çıkışını Ege bölgesindeki Manisa’dan yapmıştı. İkinci Burak’ta neden Ege’den çıkmasın? Ben Ege Özkayımoğlu’nun büyük bir potansiyeli olduğunu, bu potansiyele ulaşması durumunda en geç 3-4 sene içerisinde Göztepe A Takımında forma giyebilecek bir isim olduğunu düşünüyorum. Dikkatle takip edilmesi gereken bir oyuncu.
SELÇUK KERİM KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski