OYUNCU RAPORU | ATAKAN RIDVAN ÇANKAYA

Altay’da son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz Atakan Rıdvan Çankaya’yı bugün merceğe alacağız. 

25 Haziran 1998 İzmir doğumlu Atakan 2008den bu yana Altay’da büyük bir istikrarla forma giyiyor. 2015’te Altay 3. Lig’de forma giyerken profesyonelliğe geçiş yaptı ve o sezon takımıyla tek maçta forma giyme fırsatı buldu. Ona forma şansı veren ilk teknik adam genç oyuncular açısından gelişime çok önem veren bir isim olan Serdar Sabuncu’ydu. 2016-17 ve sonrasında ise Altay’ın vazgeçilmez bir oyuncusu haline geldi. Ön liberoda forma giyen oyuncu 1.87 boya sahip. Yüksek boyu ve fizik kalitesiyle bu bölgede rakip hücum oyuncuları için önemli bir engel. Ön liberolardan önemli bir beklenti rakibin göndermiş olduğu uzun topları toplaması, kafayla karşılaması ve takımına kazandırmasıdır. Atakan’ın bu konuda büyük bir potansiyeli mevcut. Fiziksek kalitesinin yüksekliğinden bahsetmiştik. Bu kalite sayesinde ikili mücadelelerde ayakta kalmayı başarabiliyor. Top kazanmada usta bir isim olduğunu söyleyebiliriz. Dinamik ve çalışkan bir isim. Aniden topa baskıyla rakibini şoke edebiliyor. Sert ligler olarak bilinen 2. Ve 3. Liglerde ayakta kalmayı başarmak 18-19 yaşlarında bir oyuncu için büyük bir iştir. Atakan da bunu başarmış ve rüştünü ispat etmiş bir isim. 
Oyun stili açısından fazlasıyla defansif ve defansif özellikleri fevkalade bir isim diyebilirim. Savunmanın önünde klasik ön liberolardan. Ofansif özellikleri ise zayıf. Top kullanmada fazlasıyla kısa ve basit toplara yöneliyor. Dikine oyunda çok az sahneye çıkıyor ve dikine oynadığı zamanlarda pas yüzdesi azalıyor. Aynı zamanda defansa çok yakın oynuyor ve çok ileri çıkmayan risksiz bir anlayışa sahip. Tabi bu taktik anlayışta kendisine biçilen rolle alakalı da olabilir. Ancak böyle değilse bu konuda eksikliği var diyebiliriz. Profesyonel liglerde mücadele ettiği sezonlarda 55 maçta 4 gol kaydetmeyi başarmış bir isim. Asist verilerine ulaşamadık ancak çok asistçi bir yapısı olmadığını düşünüyorum. Eğer ofansif özelliklerini de geliştirebilirse üst seviye bir ön libero haline gelebilir. 
Stil olarak profesyonel liglerde forma giyen oyunculardan benzetme yapmak gerekilirse; sıkça yapılan Atiba Hutchison benzetmesine ben katılmıyorum. Top kazanma ve ikili mücadelede ayakta kalma konusunda Mehmet Topal, fiziksel kalite olarak Okay Yokuşlu’ya benzetiyorum. Zaten transfer haberlerinde çok sık adı geçen bir oyuncu. Kısa zaman içinde Altay veya başka bir takım formasıyla Süper Lig’de izleyeceğiz Atakan’ı. Oyun anlayışını farklılaştırır, geliştirirse adından çok daha fazla söz ettireceğine, aynı özkaynaktan yetişen Okay gibi yurt dışında forma giyebileceğine inanıyorum.
SELÇUK KERİM KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski