Geleceğin Yıldız Adayları

Viniçius Junior

Henüz 18 yaşında Flamengo alt yapısından yetişmiş geçen yıl itibariyle Real Madrid'e 45 milyon euro karşılığında transfer olmuştur.1.78 boyunda olup tek kelimeyle muhteşem ötesi bir futbolcu.Hızlı,çabuk,oyun zekâsı çok yüksek,ayaklarına inanılmaz derecede hakim,hiçbir şekilde önlem alınamayan inanılmaz bir yetenek.Hücumun genellikle sol tarafında sağ ayağını kullanarak oynamasına karşın,sağ tarafta da rahatlıkla oynayabiliyor.Gerek dar alanda,gerek geniş alanda çok rahat oyuncu ekarte edebiliyor.Ayaklarına olan inanılmaz hakimiyetinden dolayı ayağından faul yapmadan top almak neredeyse imkansız bir oyuncu.Dar alanda çok çabuk,geniş alanda ćok hızlı.Dar alanda hiç kimsenin ummadığı bir anda 2 hatta 3 oyuncunun arasından rahatlıkla sıyrılabiliyor.Sol taraftan içe kat edip şut atma ve defans arkasına derin top atma,geçiş hücumlarında defansın arkasına sarkarak kaleciyle bir anda karşı karşıya kalma en önemli özellikleri.Hem yerleşik savunmaya karşı ćok etkili ve yıpratıcı,hemde anı ataklarda topu ve takımı rakip kaleye taşıyan bir oyuncu.Sertlikten yılmayan,ayakta kalacak kadar fizik potansiyele sahip inatçı ve aktif bir oyuncu.En büyük kabahati muazzam yeteneğine aşırı güvendiği ićin topla bazen gereğinden fazla oynaması,basit oynaması gereken pozisyonlarda fanteziye kaçması.Bu olumsuzlukları törpülenip,iyi bir takım oyuncusu olması sağlanırsa 2-3 yıl içerisinde dünya futboluna çok rahat damga vurabilecek,Real Madrid gibi bir deve ayak uyduracak müthiş bir yetenek. Real Madrid'e gitmesi akıllara Robinho hayal kırıklığını getirse de Viniçius Robinho'dan ćok farklı bir oyuncu.Bir kere fizik kalitesi,ikili mücadelelerdeki inatćılıģı ve yırtıcılıģı Robinho'da olmayan bir özellikti. Diğer bir özellik olarak evet Robinho'da dar alanda etkili ve çabuk bir oyuncuydu,lakin Viniçius gibi hızlı deparlı bir oyuncu değildi.Eğer mental,fiziksel ve sosyal anlamda doğru yönlendirilip yönetilirse dünyada bütün futbol izleyicilerinin gözünün pasını siler.

Arthur

Brezilyanın Gremio takımından bonuslar dahil 40 milyon euro'ya Barcelonaya transfer olan 21 yaşındaki orta saha oyuncusu.Bu çocuk için söylenecek çok söz olmakla birlikte,ilk söylenecek söz Barcelona kendi futbol kültürüne uygun yeni Xavi'sini buldu diyebiliriz.Eğer uyum sürecini çabuk atlatıp hayal kırıklığı yaşamazsa dünya futbolu harika bir maestro seyredecek diyebilirim.Stil ve pozisyon itibariyle de Xavi'yi fazlasıyla andırmakta.Bir kere herşey'den evvel şunu söyleyeyim; Kendisi istemediği müddetçe bu çocuģun ayağından top almak hemen hemen imkansız gibi birşey. Olağanüstü top hakimiyetini çabukluģuyla birleştirdiği için maç içerisinde bir iki istisna dışında asla top kaybı yapmıyor.Bir diğer olarak ironik bir yorum olacak ama,bu çocuk kanaatimce kafasının içinde 1 yerine 3-4 beyin taşıyor. Şöyleki; Geniş alan veya dar olsun top ayağındayken beyninin içerisinden saniyeler ve saliseler içerisinde 3-4 alternatifi birden geçiriyor ve bunların içerisinden en doğru olan yere topu aktarıyor.Yani çoklu düşünme zekâsı mükemmel bir oyuncu.Bir diğer özelliği de 2 yerine 10 tane göze sahip olması:)) Bunu söylememin sebebi inanılmaz ötesi bir çevre kontrolüne sahip olması.Bu özelliğinden dolayı ister sırtı dönük,ister yüzü dönük ne şekilde top alırsa alsın kendisine yapılan ani seri markajlardan ćok rahat şekilde kurtulup topu sıkışık bölgeden çıkarabiliyor. Xavi ve Verattiden farklı olarak'da onlardan daha hızlı olması hasebiyle driplinglerle hızlı bir şekilde alan katedebiliyor.Tekrar söylüyorum uyum sorunu yaşamazsa dünya futbolu harika bir virtüöz seyredecek.

Lucas Paqueta

Bir insanın gece yarısı uykusundan feragat edip televizyon karşısında maçını izlemeye değecek kadar muhteşem ötesi klas bir yetenek.Stil repertuaırında geçmişteki birçok oyuncunun özelliğini barındırıyor. Zidane gibi ayakları ve bileklerine inanılmaz hakim,Platini gibi üst düzey bir zekaya ve oyun yönlendirme kabiliyetine sahip, İniesta gibi delici topu vermeyen,ele avuca sığmayan bir özelliğe, Xabi Alonso gibi de hem sert hem de orta alan patronluğu yapacak özelliklere sahip müthiş bir yetenek.Topla oynamıyor,adeta Vals ve Tango yapıyor. Envai çeşit çalım atabiliyor.Orta sahanın her bölgesinde Sol açık,sağ açık,10 numara, Playmaker pozisyonu gibi rahatlıkla ve aynı verimlilikle oynayabiliyor.Tanrı tarafından dünyaya futbol oynamak için gönderilmiş bir futbol cambazı.Aynı zamanda harika frikikleri,muhteşem ötesi oyun zekâsı,hızı ve çabukluğu artı özellikleri arasında.Topla çok rahat alan katedebiliyor.Mesafe tanımaksızın istediği yere adrese teslim top atabiliyor.Tek eksik noktası yeteneklerinden kaynaklı aşırı öz güveni. Bazen topla gereksiz yerlerde gereğinden fazla oynayabiliyor,gereksiz fantezilere kaçıyor.Özetle,dünyaya futbol oynamak için gelmiş tam bir futbol dahisi.Umarım yetenekleriyle doğru orantılı olarak hak ettiği yerlere gelir.

Rodrygo Goes

Brezilyanın Santos takımından Real Madrid'e 45 milyon euro karşılığında transfer olan henüz 18 yaşında olan tipik bir Brezilyalı yetenek. Çabukluğunu, tekniği ve koordinasyonuyla harika şekilde birleştirmiş inanılmaz hızlı,Viniçius Junior gibi dar ve geniş alanda çok rahat adam eksiltebilen,kaleye çok hızlı gidebilen bir oyuncu.Her iki ayağını da kullanmakla beraber genelde sağ ayağıyla içe kat ederek oynayan,çok sert ve isabetli şutlar atabilen Junior'a göre topu daha fazla paylaşabilen takım oyununa daha yatkın bir oyuncu.Ancak fizik kalitesi biraz zayıf,ikili mücadelerde çabuk sarsılan bir oyuncu.Bu zafiyetlerini giderip,Avrupa futboluna uyum sağlarsa Viniçius Junior'la beraber Real Madrid tarihine damga vurabilirler.

Pedrinho

20 yaşında Corinthiasın oyuncusu. İnanılmaz derecede zeki,hızlı topla adeta yağ gibi akan bir oyuncu.İzleyenlere Rıdvan Dilmen'i hatırlatıyor. Gol atma becerisinin yanı sıra daha çok yaptığı harika asistleriyle ön plana çıkıyor. Muhteşem bir sol ayağa sahip olup hücumun her iki kanadında ve 10 numara bölgesinde oynuyor.Tarzından estetik ve zerafet akıyor Pedrinho'nun .Şu anki belirlenen piyasa değeri 5 milyon euro olup ilerleyen zamanlarda herhangi bir talihsizlik yaşamazsa değerini kat be kat artıracak bir yetenek.Tekniği,sakinliği ve akıcılığı insanı tek kelimeyle mest ediyor.Hem dar alanda,hem de geniş alanda etkili bir oyuncu olup,oyun içerinde rakip defansın zaaflarını çok iyi süzüyor ve takım arkadaşlarını rahatlıkla pozisyona sokacak harika ve zeka dolu paslar atabiliyor.
SALTUK BUĞRA ERDEM

Yorumlar

Daha yeni Daha eski