Bir lider,öğretmen,okul ve Diyalektik Uzmanı olarak Philip CocuBugüne değin Philip Cocu ile ilgili iki tane makale kaleme almış olup İkisinde de Cocu'yu çalıştırdığı takımların sahadaki oyun organizasyonları ve çalıştığı beğendiği oyuncu modelleri üzerinden değerlendirdik.Ancak kendisiyle ilgili bireysel bir makale kaleme almadık.Şimdi bu yazımızda Philip Cocu nasıl bir karakterdir,futbola bakış açısı,felsefesi nedir? Liderlik özellikleri var mıdır?Oyunculara bakış açısı nasıldır naçizane olarak bir şeyler karalamaya çalışacağız.

Bir kere her şey'den evvel yaşı müsait olanlar da bilir ki harika bir futbolcuydu. Futbolculuk hayatını hep zirvelerde yaşadı. PSV, Barcelona ve Hollanda Milli takımında üst seviye bir kariyer yaptı.Futbolculuğu döneminde yeteneği'nin yanında inanılmaz iş ve hayat disiplini olan, son derece beyefendi ve saygılı bir futbolcu olarak anıldı.Yani kendisini bütün yönleriyle futbol dünyasına kabul ettirdi ve herkesin takdirini kazanmış bir kişi olarak futbol hayatını nihayete erdirdi. Daha sonra futbol hayatını başladığı, parladıģı PSV'de altyapılardan başlayarak antrenörlük yapmaya başladı ve en nihayetinde PSV'nin A takım Teknik Direktör oldu. Teknik Direktör macerasında da başarı olarak harika işler çıkardı. 5 yılda 3 şampiyonluk kazanarak bu alanda da rüştünü ispat etti.

Philip Cocu'nun Teknik Direktörlükte öne çıkan özellikleri nelerdir?
Peki Philip Cocu'nun Teknik Direktörlükte öne çıkan özellikleri nelerdir ona göz atalım.
Futbolculuğu dönemindeki inanılmaz iş ve meslek hayatını aynı şekilde Teknik Direktörlük kariyerine de taşımış,işini son derece ciddi,disiplinli ve severek yapan,aynı şeyi futbolcularından bekleyen tatlı sert bir disiplin yapısı olan illaki hem saha içi hem saha dışı takım ruhuna inanan bir kişiliktir. Bireysel yetenekleri yüksek yıldız oyunculara her ne kadar değer versede hiçbir surette takım ruhu ve disiplininden taviz vermez.Futbolculuk döneminde olduğu gibi Teknik Direktörlük kariyerinde de lider,yol gösterici,güçlü bir kişiliktir. Oldukça güçlü,sakin ve soğukkanlı bir yapısı olduğu için karşı karşıya kaldığı güçlükler konusunda asla yılgınlık göstermez,dizlerinin üzerine çökmez.Bu sayede de takımını ve futbolcularını her daim güçlü,sabırlı,sakin ve soğukkanlı şekilde tutabilir.Rakiplerine göre daha az bütçelerle yarışmasına rağmen bu özelliklerinin de katkısıyla takımıyla önemli başarılar kazanmıştır.
Philip Cocu'nun fiziki anlamda futbola ve futbolcuya bakışı nedir?
Gelelim Philip Cocu'nun fiziki anlamda futbola ve futbolcuya bakışı nedir?Başta da belirttiğim gibi Cocu gerek futbolculuğundan gelen nitelikler,gerekse altyapı antrenörlüğünden gelmesinden dolayı gerçek anlamda bir öğretmendir, okuldur. Fenerbahçe'nin yıllardan beri ihtiyaç duyduğu bir Antrenör profilidir.Kadrosuna gerek altyapıdan,gerekse başka takımlardan gelen genç ve yetenekli oyuncuları hem fiziki,hem mental,hem de insani anlamda geliştirip yetiştiren harkülade bir öğretmen,bir okuldur.Bu özelliğinden dolayı birçok isimsiz oyunculara seviye atlatarak dünya futboluna kazandırmış,onların yıldız,şöhretli futbolcular olmalarında baş etken olmuştur. Fenerbahçe'de de mutlaka o okul,kolej havasını mutlak surette yaratacaktır.

Philip Cocu futbol anlayışında ve felsefesinde tam bir Diyalektik uzmanıdır.
Gelelim Philip Cocu'nun benim açımdan en önemli ve değerli özelliğine. Philip Cocu futbol anlayışında ve felsefesinde tam bir Diyalektik uzmanıdır ve bu anlayışı her yönüyle benimsemiş bir kişiliktir.Evvela Diyalektik nedir ona baktıktan sonra Cocu'yu Diyalektik mantığı üzerinden değerlendirmeye devam edeceğiz. Diyalektik kavramı Latince bir tabir olup Diyalog yani ilişki kurma sözünden türemiş ilk olarak Yunan filozof Herakliutos tarafından dile getirilip kuramlaştırılmış bir bilimsel anlayıştır. 18.Yy'da ilk önce Hegel,daha sonrada Alman sosyolog Karl Marx tarafından bugünkü modern tanımına getirilmiştir.Diyalektik nedir? birbirine karşıt iki kavramı bir araya getirerek onların karşıtlıklarından ortaya yeni bir düşünce sistematiği Sentez ortaya çıkaran bir bilim mantığıdır. Şöyle förmülize edilir.Tez+Antitez=Sentez
İşte Philip Cocu'da futbol mantığında geçmişte ve günümüzde bunu nadir yapabilen Teknik Direktörlerden birisidir. Cocu futbolda iki türlü Diyalektik prensibi ortaya koymuş,veya daha doğru bir tabirle koymaya çalışıp onu zirveye çıkarmak için yoğun çaba harcıyor.İlk olarak Cocu'nun futbolcu takım kavramları üzerinden uyguladığı Diyalektik modeline bakarım.Futbolda Teknik Direktör ve futbolcu arasındaki özellikle de yetenekli futbolcu ilişkisi hep Diyalektik mantığını ortaya çıkarır. Futbol diyalektiğinde tezi Teknik Direktör temsil eder. Çünkü temel kurucu ve belirleyici odur. Antitez ise futbolcunun sahada var olan yeteneklerini özgürlük içerisinde kullanmak istemesi,takım ruhundan ziyade sorunu bireysel olarak çözmeye çalışan futbolcu felsefesi.Futbolda bu ikisinin sentezini yani takım oyunu ve Antrenör belirleyiciliği yanında futbolcuyu belli bir taktik disiplin sadakat göstermesi şartıyla ona kısmen özgürlük vererek yeteneklerini kendisi için değil takımı için göstermesini isteyen bir mantığa sahip olmak.Dünyada bu Diyalektiği uygulayan Teknik Direktör'ler futbolda genel anlamda iz bırakmışlar,öte taraftan futbolcuların üzerinde despot bir kişilik yapısıyla baskı kuran,onları sadece kendi isteklerine kanalize eden,bireysel yeteneği önemsemeyen Teknik Direktör'ler ise futbol dünyasında hiçbir prestijli yere gelememişlerdir.Örnek:Aykut Kocaman ve eski demir perde ülkelerinin Antrenörleri.İşte Cocu belli takım ve taktik disiplin içerisine bağlı kalmak şartıyla futbolcularının sahada yeteneklerini ifade etmesine izin verir,bu yüzdende birçok oyuncuyu geliştirmiş ve seviye atlatmıştır.

Gelelim son olarak Philip Cocu'nun futbol felsefe diyalektiğine. Cocu uzun zamandır futbolda çatışan iki akımı Diyalektik kurarak yani Tez+Antitez=Sentez bir araya getirmeye çalışıyor. Nedir bu futbolda çatışan iki akım. Temsilciliģini Hollanda ve Barcelonanın yaptığı topa sürekli sahip olma anlayışı,diğer taraftan topu rakibe verip kapılan toplarla hızlı seri geçiş hücumları yapan Jurgen Kloop akımı yahut felsefesi. Bu iki akım veya anlayış birbirleriyle sürekli çatışıyor,kitlelerde bu iki akım arasında ki çatışmaya dahil oluyor. İşte Philip Cocu benimsediği futbol anlayışıyla bu iki akımın hem de bir Hollanda'lı olmasına rağmen Diyalektik yoluyla sentezini oluşturmaya çalışıyor. Çalışıyor çünkü bu konuda henüz hedefe ulaşamamış durumda.Peki Cocu ne yapmaya çalışıyor futbol mantığında her iki akımı takımına uygulatmaya çalışıyor.Takımına hem topu rakibe bıraktırıp kapılan toplarla harika geçiş hücumları yaptırıyor.Bazen de topa hakim olup oyun insiyatifini kendi lehine alıyor.Ancak bunu yaparken de farklı davranıyor.Topun çok hızlı bir şekilde dolandırılmasını ve kaleye veya tehlike hunisine daha çok gidilmesini istiyor.Bakalım izleyip göreceğiz.Cocu Fenerbahçe'de bu diyalektikleri kurmak hasebiyle ortaya harika bir sentez koyabilecek mi?Hep beraber izleyip göreceğiz. Ancak bunu yapmaya çalışması ve Psv'de belli bir mesafe almasına takdir edilecek bir durumdur.

SALTUK BUĞRA ERDEM

Yorumlar

Daha yeni Daha eski