Röportaj | M. BURAK KURAL


M. Burak Kural ile Beşiktaş ve Galatasaray takımları ile adı geçen Dorukhan Toköz'ü konuştuk.

Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

TFF C lisanslı antrenörüm. Antrenör ve maç analiz antrenörü olarak çeşitli takımlarda görev yaptım. Ayrıca Football Manager oyunu Türkiye araştırma ekip sorumlularından biriyim. 

Dorukhan'ı Türkiye'de ilk izleyenlerden birisiniz. Lig Radyo'daki programlarınızda defalarca bahsetmiştiniz. Peki siz ilk izlediğinizde ne gibi izlenimlere kapıldınız? İlk izlediğiniz maç hangi maçtı?

İlk izleyen demeyelim de farklılığını görüp futbol severlere anlatan ilk kişilerden biriyim diyebiliriz. Fenerbahçe - Eskişehirspor u21 maçında izlemiştim ilk kez, 2015 Ağustos ayıydı. Hatta maçtan sonra Dorukhan'a seslenip "kaptan çok iyisin, devam et" demiştim.

Bu karşılaşmadan sonra Dorukhanı kaç kez izlediniz? Sizce ne kadar üstüne koydu?

Dorukhan'ı 2 kez canlı, daha çok kez de televizyonda ya da scouting platformlarında izledim. Çok fazla üstüne koydu, özellikle A takım idman temposu ve maç trafiğine girdikten sonra fiziki ve mental özellikler de gelişmeler oldu.

Dorukhan'ın SWOT analizini yaparsanız ilk yazacağınız şeyler ne olur?

S: Çok yönlü; stoper, ön libero ve sağ bek oynayabiliyor. 2 ayağını kullanıyor. Topa agresif, pas aralarını iyi yapabiliyor. Daha da saymak mümkün.

W: Mevkisinde motorik özellikleri çok daha iyi oyuncular var. Sezileriyle bu eksiğini kapatıyor.  Ayrıca pas isabet yüzdesini artırmalı.

O: Gelişime açık, çok çalışkan, kendisine iyi bakıyor. Mağlubiyeti kabul etmeyen bir karakteri var.

T: İstanbul'a transfer olursa gece hayatı ve büyük takıma adaptasyon süreci.

Galatasaray ve Beşiktaş'la adı geçmekte. Sizce böyle bir transfer Dorukhan ve kulüplerimiz için yararlı mı? Amiane tabirle iş yapar mi?

Yetenekli ve genç Türk oyuncu havuzu darlığından iki büyük kulübümüz de anladığım kadarıyla Dorukhan'ı kazanmak istiyor. 3 büyüklere gelmeden önce Süper Lig'de 1-2 sezon geçirmesi Dorukhan'ın geleceği açısından daha hayırlı olur.  Öte yandan iyi oyuncu iyi takımda daha çok parlar gerçeği de unutulmamalı. İlk görüşüm daha ağır basıyor fakat oyuncunun nasıl reaksiyon vereceği daha önemli.

Dorukhan'ı mevkiinde oynayanlarla karşılaştırdığımızda hangi oyuncuya benzetebiliriz?

İnanın izlerken şu oyuncuyu andırıyor hiç demedim.
RÖPORTAJ : SELÇUK KERİM KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski