Dünya Kupasında son 16 turu maçları değerlendirmesi (1)


Yazarlarımızdan Cihan Öten, Dünya Kupasında son 16 turunda oynan ilk 2 maçı (Fransa - Arjantin, Uruguay - Portekiz) değerlendirdi.

Arjantin Kante, Matuidi ve Pogba'yı unuttu!
Arjantin, kontrollü ve topu kendi ayağında tutarak karşılaşmaya başladı. Çok dinamik ve genç Fransa karşısına çok doğru oyun felsefesi ile başlarken en büyük hata sahada bir santraforun yer almaması oldu. Her ne kadar messi gibi bir oyuncunuz olsa da Fransa gibi orta sahası çok dinamik oyunculardan kurulu bir takıma karşı hücumda 1 kişi eksik başlamak bence hataydı. Özellikle Messi, sağ kanada geldiğinde Matuidi olağan üstü bir markaj uyguladı. Aynı zamanda Kante ve Pogba çok doğru alan savunması yapıp Messi'yi rahat bırakmadılar. Bu üçlü tek hata yaptı. Bu hata da Di Maria'nın golüyle sonuçlandı. Arjantin, Aguero veya Higuain ile başlamış olsa topu önde daha iyi tutup, daha net pozisyonlar bulabilirlerdi. Bu da tabi Fransayı daha da zorlayacaktı.

Maçın yıldızı Kylian Mbappe
Kylian Mbappe, henüz 19 yaşında! Turnuvanın grup aşamalarında birçok  yıldız gibi beklentimin çok altında kaldı. Fakat bu maçta muazzam bir performans sergiledi. Özellikleri yavaş olmaları olan Arjantin savunmasını hızıyla yıktı.Bu maçla gösterdi ki Fransa'nın en önemli kozlarından biri olmaya devam edecek.

Messi yine olmadı!

Milli takımı bırakıp tekrar dönmüştü. Arjantin, futbol kamuoyunun büyük kısmı tarafından Messi önderliğinde final adayı olarak görülüyordu. Ne yazık ki beklenilen Messi'yi göremedik. Messi mi, takım mı ya da Jorge Sampaoli mi çok kötüydü? çok daha detaylı analizlerimizde değineceğiz. Şimdi söylenecek tek şey "Messi yine Dünya Kupası kazanamadı."

Uruguay Baklava ile çok tatlı!

Turnuvanın ilk 2 maçında kazansa da performans olarak taraftarlarını tatmin etmeyen bir Uruguay vardı. Rusya maçında başlayan ve son Portekiz karşısında oynanan oyun ise taraftarları bir anda kupa için büyük umutlandırdı. Rusya maçı ile birlikte, baklava dilimli 4-4-2 taktiği diye tabir ettiğimiz oyuna dönülünce Forlan bıraktığından bu yana bir türlü göremediğimiz Cavani-Suarez uyumunu görmeye başladık. Uruguay harika takım savunması yapıyor. 4-4-2 sistemleri kalabalık orta sahalara karşı risklidir. Ancak Cavani ve Suarez gibi topla ilişkileri üst seviye olan orta sahayı doldurabilen oyuncularınız olunca bu risk size büyük bir avantaj olarak dönüyor. Fransa karşılaşmasında nasıl oynayacaklarını az çok  tahmin edebiliyorum. Uruguay, Fransa'ya ters gelebilecek bir takım görüntüsünde. Fransa'yı eleyip yarı finale çıkarırlarsa şaşırır mıyım? Tabi ki hayır!

Messi gündüz, Ronaldo akşam el salladı!

Messi'li Arjantin, Fransa karşısında elenerek Dünya Kupasına veda etmişti. Ronaldo'lu Portekiz ise yaklaşık 2 saat sonra çıktığı karşılaşmada Uruguay'a elendi. Böylece 2 süper star şimdiden Dünya Kupası'na veda etmiş oldu.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski