Dünya Kupasına iz bırakan isimler ve ilginç bilgiler


Paraguay Chılavert: Bir kaleciden normal koşullarda ne yapması beklenir? Tabii ki kalesine duvar örmesi. Chılavert kalesini iyi koruduğu gibi, frikik atışlarında da çok ustaydı. Kulüpler düzeyinde birçok frikik golü atmıştı. Fransa 98'de yaptığı denemelerde ise kıl payı golü kaçırmıştı. Fransa 98'de ev sahibi Fransa şampiyonluğa ulaşırken onu en çok zorlayan takım Paraguay olmuştu. Eleme turunda Blanc'ın uzatma dakikalarında attığı altın golle üst turu yakalayan Fransa şampiyonluğa da ulaşmıştı. Ama o maçta hafızalarımıza bir kare kazındı. Chılavert'in frikiği Barthez'i oldukça zor durumlara düşürmüştü. Efsane kaleciyi unutmak imkânsız. Meksika Campos: Meksikalı eldiven rengarenk formasıyla oldukça popüler olmuştu. ABD 94 ve Fransa 98'de bizlere görsel şölen sunmuştu. Fosforlu formaları bir dönem Rüştü Reçber'in de ilgisini çekmişti. Meksika Blanco: Futbol tarihi böyle oyuncu görmedi. Özellikle taç çizgisi etrafında iki oyuncu onu sıkıştırdığında kendine özgü hareketini yapıyordu. Topu iki ayağının arasına sıkıştırıp iki rakibinin arasından zıplayarak geçmesi halâ hafızalarımızda yer meşgul ediyor. Fransa 98 özellikle unutulmazdı. Kolombiya Valderrema: Aslan yelesini andıran saçları ile Kolombiyalı oyun kurucu bizlerin göz zevkini doyurmuştu. ABD 94 ve Fransa 98'de boy göstermişti. Nijerya West: Nijeryalı stoper ilginç saç şekliyle o dönem hâyli popülerdi. Başarılı savunma oyuncusu kulüpler düzeyinde ise Arsenal ve İnter gibi takımlarda boy göstermişti.

Türkiye Ümit Davala: Mohikan tarzı saç şekliyle adından epey söz ettiren Davala, grup müsabakasında 3-0 kazandığımız Çin maçında Çin'e 1 gol, 2. tur eleme müsabakasında ise ev sahibi Japonya'yı 1-0 yenip elediğimiz maçta altın kafa golünü atmıştı.
İsveç Ravelli: Ya sev ya terket sözünün tam anlamıyla karşılığı İsveçli eldiven. Bir oyuncuyu bazen ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Ravelli rakip takım taraftarları ile diyaloga girerdi. Top auta doğru gittiğinde ayaklarının üzerinde seke seke giderek topun dışarı çıkmasına değişik bir hava katardı. Kendi taraftarlarına hoş görünürken rakip takım taraftarları ise ondan nefret ederdi. İsveç ABD 94'te yarı finalde Brezilya'ya kaybetmişti. O takımın efsane isimlerindendi. Biz de kendisiyle tanışma fırsatı bulmuştuk. Euro 96 elemelerinde İstanbul'da İsveç'i Sergen Yalçın'ın golleri ile 2-1 mağlup ettiğimizde ve İsveç'te 0-2 geriden 2-2 yaptığımız maçlarda karşımızdaydı. Biz İngiltere bileti alırken onlar elenmişti.
İsveç Larsson: İsveçli golcü âdeta golü kokluyordu. ABD 94'te uzun ve örülü saçları ile dikkat çekmişti. Kariyerinin sonlarında ise Barcelona'da saçlarını kazıtması bizlerde derin hayal kırıklığı yarattı. Zamorano: Şilili golcü âdeta gol için yaratılmıştı. Mücadeleci ve güçlü bir santrafordu. Şili forması ile Fransa 98'de top oynamıştı. Kulüpler düzeyinde ise R.Madrid ve İnter gibi dev takımlarda oynamıştı. Her transfer döneminde adı başta Fenerbahçe olmak üzere Türk kulüpleri ile anılsa da ülkemize gelmeyerek bizleri üzdü. Şili Salas: Zamoranı'nın kankası idi. Uzun saçları ve fırsatçılığı ile bizleri kendine hayran bırakmıştı. Tam bir golcüydü. İlhan Mansız: Bizler için çok önemli bir isim. 02'de G.Kore ve Japonya'nın ortaklaşa düzenlediği turnuvada yarı finale yükselmemizi sağlayan golü attı. Senegal'i altın gol ile 1-0 mağlup etmiştik. Uzun saçları ve R.Carlos'a attığı çalımla Dünya futbol gündemine oturmuştu. Daha sonra kariyerine Japonya'nın Vissel Kobe takımında devam etmişti.


Bunları biliyor musunuz?

Avusturya Polster: Avusturyalı ünlü golcü Dünya Kupası tarihlerine ilginç bir istatistikle geçti. 3 maçta da gol attı ama takımının elenmesine mani olamadı. Tabii bu 3 golün dakikası çok önemliydi. 3 maçta da uzatmalarda gol attı. Bütün golleri 90+'larda atmıştı. İlk iki golü puan getirmişti ama son golü puan getirmemişti. Grubu 2 puanla tamamlayıp; elenmişlerdi. Brezilya 1-7 Almanya : Ev sahibi Brezilya yıkılmıştı. 14'te yarı finalde sürklase oldular. Bu skora ve gollere Türkiye'den de 1 kişi sevinmişti. O kişi milyoner olmuştu. Sayısal lotoyu tutturmuştu. Nasıl mı? Almanya'nın attığı gollerin dakikasını kuponuna yazarak.😁
SERTAÇ BAĞATUR

Yorumlar

Daha yeni Daha eski