RÖPORTAJ: HATAYSPOR KAPTANLARIKAPTANLAR TRİBUNAJANS'TA

İnanmış bir şehir, özlenen bir şampiyonluk, genç ve başarılı bir hoca , çalışan yetenekli bir takım, tecrübeli kaptanlar ve hak edilen bir sevinç.
Şampiyon Hatayspor'un kaptanları Serkan Koç, Selçuk Özkan ve Mesut Çaytemel şampiyonluğun hikayesini, yaşananları ve duygularını ilk kez tribün ajans genel yayın yönetmeni Bulut Tuksal'a anlattı...

Öncelikle hem şahsım adına hemde Tribunajans ailesi adına hepinizi kutlarım şampiyonluk için.
Serkan Koç: Teşekkürler
Mesut Çaytemel :Teşekkürler
Selçuk Özkan : Teşekkürler

Bu sezon şeytanın bacağını kırdınız ve arzuladığınız şampiyonluğa ulaştınız. Şampiyon bir takımın futbolcusu olmak nasıl bir duygu?

Mesut Çaytemel : Gayet havalı (Gülüşmeler yaşanıyor)

Mesut Çaytemel: Tarifi kolay değil yıllardır beklenen başarıyı yakalayan bir takımın oyuncusu olmak gurur verici, bazılarının 17 yılda ısrar etmesine karşın 51 yıllık bir hasreti dindirmek kolay olmadı.

Selçuk Özkan: Ben 4 yıldır bu takımın oyuncusuyum, ilk yılımda da şampiyonluğa kuruldu takım, ama maddi durumlardan dolayı sezon içinde yaşanan olumsuzluklar engel oldu, Play-Off’la yetindik. 2.yıl başarısız bir sezondu, son anda düşmekten kurtulduk. 3.yıl şimdiki şampiyonluğun temelleri atıldı, Play-Off oynadık, çeyrek finalde elendik... Biz aslında geçen yıl son maçtan sonra inanmıştık bu sezon şampiyon olacağımıza, Serkan kaptanla aynı odada kalıyoruz, hep konuşuyorduk, bu sezon çok farklı duygular hissediyorum diye. İnanılmaz mutluluk verici, hayatımdaki en mutlu olduğum an diyebilirim.

Serkan Koç: Benim için şampiyonluk duygusunun  kelimelerle  anlatmak mümkün değil daha önce acıdan üzüntüden  dökülen  göz yaşlarımın sevinçten  döküldü  bir andı. Artık takım kaptanı gibi değil tüm şehir deki Hatayspor taraftarları  gibi baktığım için bu şampiyonluğa  bir kat daha yoğun yaşadım duygularımı.
Daha öncede şampiyonluk yaşadım ama bir şehrin kaderini değiştiren şampiyonluk olmasından dolayı en değerlisiydi


Sezon başladığında çok zor bir grup olduğu belliydi. Geçen sezon Play-Off da elendiğiniz  Kastamonuspor maçıyla başladınız. İlk maçın Kastamonuspor olması sizin için de ekstra bi motivasyon oldu mu?

Serkan Koç: Ligi Kastamonuspor ile bitirip, Kastamonuspor  ile açmak bizim için hem motivasyon hemde ekstra  inanç  sağladı. Biz  kastamonuda kaybettiğimiz  gün hedef koyarak başladık lige.

Selçuk Özkan: Kastamonuspor her sezon iyi paralar harcayan iyi oyunculardan kurulu bir takım. Böyle bir takıma karşı konsantrasyon ve motivasyon her zaman üst düzeyde olur, geçen yıldan da bir hesabımızın olduğunu düşünürsek motive olmak zor olmadı. İki maçta da yendik zaten.

Mesut Çaytemel : Kastamonuspor maçıyla başlamamız zaten konsantre olduğumuz sezona daha ilk maçtan çok daha sıkı çok daha konsantre başlamamıza neden oldu. Zaten sonrasında hedefimiz doğrultusunda konsatrasyonumuzu hep yüksek tuttuk.


Defansif açıdan muazzam bir sezon geçirdiniz. Ekstra çalışmalar yaptınız mı bu konuyla ilgili? Sizce işin sırrı neydi?

Serkan Koç: Buna kısa ve net bir cevap vereyim. Takım savunması,  hocamızın buna verdiği önem ve bunu yapabilecek oyuncu topluluğu.

Mesut Çaytemel : Bu sadece defans oyuncularının ve kalecinin başarısı değil takım savunmasını özveriyle yapmanın karşılığı, ayrıca çok sık defans çalışması yaptığımız gerçeği de var.

Selçuk Özkan: Biz bazı arkadaşlarla 3 yıldır bazı arkadaşlarla da 2 yıldır birlikteyiz, zaten iyi bir kadromuz vardı, bu senede aramıza iyi oyuncular katıldı. Birbirini iyi tanıyan , bu ligin gerektirdiği koşmayı, mücadele etmeyi seven , bilen , kapasitesi yüksek ,iş disiplini olan,bir oyuncu grubu vardı.
Herkes işini yapınca ve tabii ki gerekli çalışmaları da yapınca ortaya böyle bir tablo çıktı.

Serkan Koç: Biz lig boyunca asla bilimin  futbolun gereklerinin dışında birşey çalışmadık. Hocalarımız  herşeyi planlayan, takıma ne istediğini gayet iyi anlatan insanlar. Ben takımımızı Atletico  Madrid gibi  görüyorum. İsimlerin değil takım oyununun ön planda olduğu bir ekibiz.


Bu sezon sizin için en “baş belası” takım sanırım Keçiörengücü oldu. Şansınız mı tutmadı, neydi ? Hem tek  iç saha mağlubiyetiniz, hem de en farklı mağlubiyeti aldığınız ekip onlar oldular.

Mesut Çaytemel : Gerçekten de öyle oldu. Maalesef 0 çektik, 10 kişiyle bizim gibi az gol yiyen bir takıma 3 gol atmaları bu sezonun en ilginç maçlarından biri oldu.

Bulut Tuksal: Kesinlikle  katılıyorum.

Selçuk Özkan: Bahane çok ama gerçek olan 2 maçtada yenildik , sezona başlarken her takım kampta kendilerini belli ederler, bizim iyi takım olduğumuzu onlarda biliyorlardı, ve bu onlarda ekstra motivasyon yaratmış olabilir. Mustafa hocanın (çapanoğlu) takımlarının en büyük özelliği sezona çok iyi başlamaları, fizik gücü yüksek takım olmaları, ilk maçımızda sabaha kadar oynasak o gün yenemeyecek kadar kötüydük, bizi kötü yakaladılar, 1-1 iken ortasahadan yediğimiz gol bizi maçtan kopardı. Ve farklı yenildik. 2. Maç ise yüksek konsantrasyon kurbanı olduk galiba.

Serkan Koç: Keçiörengücü takımınında kaliteli kadrosu  var bize karşıda ekstra motive olup kazandılar tebrik etmek lazım.

Selçuk bu soru sana. Çok iyi bir sezon geçirirken menemen deplasmanında çok şansız bi sakatlık yaşadın. Öncelikle geçmiş olsun. Neler yaşadın o dönem ?

Selçuk Özkan: Teşekkürler, ve inşallah geçti. Dediğin gibi kendi adıma çok iyi sezon geçiyordu diye düşünüyorum, ama şansız bir şekilde çapraz bağlarım koptu, benim için çok zordu.
Bir türlü zaman geçmedi, ama sağolsun arkadaşlarım, hocalarım, yöneticilerimiz, taraftarlar olsun hiç beni yalnız bırakmadılar.
Hep destek oldular, takımın şampiyonluğa gitmesi de bana artı motivasyon oldu, kendimi hep şampiyonluk maçında oynama hayaliyle motive ettim. Oynamak nasip olmadı ama şampiyon olduğumuzda en azından sevinçten delicesine koşabilecek kadar iyi  durumdaydım.
Sezon içerisinde sizi en çok etkileyen maç hangisi oldu?  Hangi maç sonunda şampiyonluğa olan inancınız arttı?

Serkan Koç: İki sıfırdan sonra 2-2 kaldığımız Sivas Bld. maçı sonunda otobüsün arkasında  toplanıp biz bir daha kaybetmeyeceğiz, daha çok sarılacağız dediğimiz gün ve Menemen maçının sonundaki  soyunma  odasındaki  inanç  bizi şampiyon yaptı.

Mesut Çaytemel : Benim için içerde oynadığımız 0-0 biten Menemen Belediyespor maçı oldu. Son 5 dakikada 2 tane inanılmaz pozisyon kaçırdı menemen, yenilseydik lig biticekti belkide, yenemediğimiz o maçtan sonra biz şampiyon olacağız dedik.

Bulut Tuksal: O maçta beraberlik menemene yarıyordu aslında. Hem ikili averaj hem puan olarak onlar istediğini almış görünüyordu. İnancını  arttıran şey neydi.

Mesut Çaytemel: Allah'ın bize yardımı. Görüntüde menemen istediğini almıştı o gün, ama bizi bitirecek o hamleyi yapamadılar. Eğer kaybetseydik toparlamamız çok zordu çünkü zaman çok daralmıştı. Bugün tekrar baktığımızda alınan her puanın ne kadar kıymetli olduğu ortada.

Selçuk Özkan: O maçta nerdeyse tek kale oynadık, rakibe 85 e kadar posizyon bile vermedik. Ama Mest’un da dediği gibi son 5 dakika Allah yardım etti. Maç bitikten sonra artık biz şampiyon olacağız diyebiliyorduk
Son yıllarda play-off larda kaçan şampiyonlukları da göz önüne alırsak. Acaba yine mi diye düşündüğünüz oldu mu ?

Serkan Koç: Play-off u hiç düşünmedik. Ne şehir, ne biz bir play-off  daha kaldıracak güce sahip değildik de bence.

Mesut Çaytemel : Play-Off’u hiçbir zaman düşünmedik şampiyonluğa olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik ve bunun karşılığını şampiyon olarak aldık. Tabiki bazı puan kayıplarından sonra moral bozuklukları oldu  ama zaten şampiyon da olsanız her maçı kazanamazsınız

Selçuk Özkan: Biz hep birbirimize güvendik, hergün odada 12-13 kişi toplanıp konuşurken bile acaba demedik. Son 3 hafta maçlardan sonra moral bozukluğu oldu ama Menemen’in de puan kaybetmesiyle hep şampiyonluğa odaklandık

Son haftalarda aslında şans da yanınızda oldu. Puan kayıpları yaşandı ama menemen ve afyonda yaşadı bunları. Bucaspor küme düştü ama size katkısı fazla oldu bence. O dönemlerde takımın ayakta kalması önemliydi. Kaptanlar olarak özel görüşmeler yaptınız mı ?

Mesut Çaytemel: ben zaten hep söyledim. Buca ya düşecek ya da bizi şampiyon yapacak diye. Fikstür gereği gidişat onu gösteriyordu, ama ilginçtir ikisi de oldu.

Selçuk Özkan: Takımın yaş ortalaması stresi kaldırabilecek kadar yeterliydi, Serkan, Mesut, Mithat, ben olalım, yaşı genç olmasına rağmen önemli yerlede oynamış oyunculara sahiptik. Tabiki kaptanlar olarak tecrübelerimizi aktarmaya gayret ettik. Özellikle Serkan Koç gerekli görüşmeleri yapan taraftı.

Mesut Çaytemel: Biz zaten bi oda da kalabalık bir araya gelip sohbet eden grubuz

Serkan Koç: Her maç öncesi futbolcu  grubu olarak toplanıp maç öncesi motivasyonu  biz yaptik kampda zaten maçlardan sonra ve hafta içinde de bir ara sürekli  nasıl hedefe ulaşırızı konuşuyorduk.

Takım otobüsünde arka 5li durumu var mı ?

Selçuk Özkan: Biz ona 7 li 8 li diyelim. Sayı artadabiliyordu

Takımda kimlerin lakabı vardı ?

Selçuk Özkan: Reis (Mesut gülmeye başlıyor.)

Bulut Tuksal: Reis Mesut mu ?

Selçuk Özkan: Aynen Mesut.

Mesut Çaytemel: Herkesin ufaktan bi çıtır bi lakabı oluyor illa ki.

Selçuk Özkan: Genelde isimleri kısaltarak söylerdik.  Birkaç arkadaş var ama onların da lakabını söyleyemem.

…. Bi kahkaha kopuyor herkesten.

Bulut Tuksal: Şimdi daha çok merak ettim

Selçuk Özkan: Ayıp olur

Bulut Tuksal: Tamam o zaman size özel kalsın

Şampiyonluk kutlamaları nasıl geçti? Sizi en duygulandıran olay ne oldu

Mesut Çaytemel: Valla beni en çok duygulandıran şey kupayı kaldırmak oldu. Gerçi kupa çakmaydı ama...

Selçuk Özkan: En duygulandığım an Afyon maçının son düdüğüydü. Bir şehri mutlu etmenin, şampiyonluğa kavuşmanın mutluluğu, haftaların getirdiği yükün hafiflemesi oldu. 3-4 gün boyunca çeşitli kutlamalar yaptık, en son gün vedalaşırken de biraz duygu doluydu.

Bu soru aslında size sorulmaz ama  gidişat belli olmuştur. Seneye takım korunacak mı yoksa siyahi oyuncu sevdası başladı mı kulüpte ?

Yine gülüşmeler…

Selçuk Özkan: Taraftarlar arasında bu istek var ama inşallah iyi oyuncular Hatayspor’a katılır. Çünkü ligin kaderini belirleyenler genelde alınan yabancı oyuncular oluyor. İlhan hoca ve transfer komitesi gerekli çalışmaları yapacaktır.O zaman son soru bize olsun. Bizi takip ediyor musunuz. Altliglerde sosyal medya etkisini nasıl görüyorsunuz

Serkan Koç: Ben sıkı  takipçinizim bu liglerin sizin sayenizde birbirinden haberi oluyor, gündeme geliyor.

Mesut Çaytemel: Artık herşeyi sosyal medyadan öğreniyoruz. Bizi ilgilendiren herşeyi takip etmek okumak araştırmak durumundayız

Selçuk Özkan: Malesef bu alt ligleri angarya olarak gördükleri ve yeteri kadar desteklemedikleri için, sevdiklerimiz ve taraftarlarımız yeteri kadar bilgi alamıyorlar. Sizin sayenizde takip etme fırsatları oluyor. Hem onlar adına hem de bizi tanıtmaya katkı verdiğiniz için ben çok teşekkür ediyorum.

Bizde sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu liglerin samimiyetini seviyoruz.

Mesut Çaytemel: Benim bütün arkadaşlarım gerçekten bizimle ilgili bilgi alabilme adına sizleri takip ediyorlar.
Selçuk Özkan: Ben ayrıca şunu da eklemek istiyorum, birkaç tane takip ediyorum, ama bazı siteler işi menajerliğe çevirdi. Artık onları siliyorum.
Serkan Koç: Ben sizin aracılığınızla tüm takım arkadaşlarıma, özellikle kaptanlarıma  tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bir takım nasıl olunur bir ortam ne kadar huzurlu olur. Bunu herkes saygısı ile sevgisi ile gösterdi. Her biri benim futbol hayatımın  altınları  olarak gönlümde yer etti.
Ayrıca sizlere bu liglere verdiğiniz emek ve katkı için çok teşekkür ediyorum.

Bu güzel röportaj için bende çok teşekkür ederim. Şampiyon Hatayspor'un kaptanlarıyla ilk röportajı yapma şansı yakaladığım için şanslıyım.. 

Röportaj : Bulut TUKSAL

Önemli : Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski