ANALİZ : UFUK AKYOLANALİZ : UFUK AKYOL

Bu sezon 2.Lig Beyaz Grupta mücadele eden Karagümrük'te taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan , tabiri caizse ben bu ligde kalıcı değilim diye bas bas bağıran bir genç yeteneği sizlere tanıtacağız.
O yetenek Ufuk AKYOL. Bugün sadece altligleri çok iyi takip edenlerin bildiği ama çok değil bir kaç yıl içerisinde futbolla az çok ilgisi olan herkesin adını ezberleyeceği bir yetenek.

UFUK AKYOL

27 AĞUSTOS 1997
Ravensburg/Almanya
30 Maç/8 Gol – Lig - / 2 Maç/1 Gol –Kupa-

Yeteneklerin en fazla geliştiği zaman, insanın bütün bir dünyayı karşısına aldığı zamandır.’ 

Altyapı olarak Almanya çıkışlı oyuncuyu, sezon içinde çok yakından takip etme fırsatı yakaladım. Yazıya başladığımız cümleye dönecek olursak bu yıl ne yazık ki taraftarı olduğum Karagümrük takımı beklentimin altunda bir sezon geçirdi dolayısıyla sahada diğerlerinden farklı bir şey üreten, bir diğer anlatımla ‘bütün bir dünyayı karşısına alan’ bir isim vardı, Ufuk Akyol.

Sezon tamamlandığında ayrıca ‘sezon değerlendirmesi’ tadında takım olarak da bir yazı yazmayı düşündüğüm ekibi şimdilik bir kenara bırakıyorum.

Ufuk bu sezon attığı goller ve yaptığı asistlerle -bir orta saha oyuncusu olmasına rağmen- şu ana kadar takımın gol yükünü çeken oyuncu durumunda bunda kırmızı-siyahlı ekibin santrafor bölgesine hem sezon öncesi, hem de ara transfer döneminde net ve direkt oynayabilecek bir takviye yapmamış olması ne kadar etkili tartışılır ancak Ufuk kendini her ne şekilde olursa olsun fark ettirmeyi başarmış durumda.

Kafanızda canlandırdığınız resmin biraz daha netleşmesi adına ve kendi yorumumu da katarak Ufuk'un oyun stilini ; Tolgay Arslan’a benzettiğimi söylemek istiyorum. Bu noktada küçük bir parantez açmak gerekirse, Ufuk'u tamamlayıcı oyuncu rolünde -ayrıca bana göre Karagümrük adına, sezonun en önemli ikinci oyuncusu- olarak Serkan Odabaşoğlu’nu gösterebilirim.

Orta saha bölgesinde görev yapan bu iki isim gerek yaşlarının vermiş olduğu dinamizm gerekse topla olumlu ilişkileri dolayısıyla anahtar-kilit tanımına uygun bir performans sergilediler.

Birbirleriyle yaptıkları pas bağlantıları, özellikle baskı altında ayağa çabuk paslarla alan geçişleriyle takımı atağa çıkarmadaki hünerleri ve -şahsen en hoşuma giden nokta burası-sakinlikleriyle, profesyonel liglerin en üst seviyesinden uzaklaştıkça, görmeye alışkın olmadığımız kalitede bir futbol izlememizi sağladılar.

Tekrar Ufuk Akyol’a dönecek olursak, genç oyuncunun serbest rol ve izlediğim kadarıyla forvete yakın sağ iç pozisyonunda daha verimli olduğunu düşünüyorum. Ki her ne kadar istatistiksel verilere ulaşma şansımız olmasa da pas yüzdesinin en yüksek olduğu alanların, rakip kaleye daha yakın bölgeler olduğunu sanıyorum.

Sezonun ilk haftalarında üst üste üç maçta (Niğde, Konya Selçukspor  ve Fethiye) gol atma başarısı gösteren oyuncu ayrıca 25 maç aralıksız 90 dakika forma giyerek takım en istikrarlı isimlerinden biri olmayı başardı. 

Aranılan 8 numara yani box to box diye tabir edilen oyunu iki yönlü oynamasıyla modern futbolda aranan futbolcu özeliklerine sahip olması çok büyük artı. Bu sezon 28 Maçta ilk 11 de çıkıp 8 gol 3 asist ile takımın ligde kalmasında büyük pay sahibi oldu.
Son olarak takım içi denge ve rollerin daha net belli olduğu bir ekipte izleme fırsatı bulabilirsek oyuncunun çok daha başarılı olacağını düşünüyorum yolu açık olsun.

Analiz : Fırat VERALUFUK AKYOL HAKKINDA BAZI YORUMLAR...


Karagümrük Başkanı Cengiz Günaydın : 

Ufuk, Almanya'da U-17, U-18 de milli olmuş bir oyuncu.
Geçen sezon Ufuk'u transferimiz açıkçası tesadüfen oldu. Sezon başında Kasımpaşa Kulübüne gelmişti.
Orda yetiştirme bedeli çok tutunca Kasımpaşa alamadı. Bize yetiştirme bedeli çıkmadığı için biz aldık. Bize geldikten sonraki süreçte talihsiz bir sakatlık geçirdi. Uzun bir süre oynayamadı yaklaşık 5-6 ay kadar. Tabi biz umutluyduk,sabırla bekledik o da iyi bir başlangıç yaptı. Bugün Türkiyenin ihtiyacı olan 8 numara pozisyonunda oynayan bir oyuncu. Yani bir 6 numara yada 10 numara değil Ufuk. Oyunu iki yönlü oynayabilen bir oyuncu.
En büyük özelliği şut atan,sürekli kaleyi yoklayan bir oyuncu. Attığı gollerin çoğu ayak içiyle uzaktan çok güzel vuruşlarla geldi zaten. Ayrıca her iki ayağıyla da yopu çok iyi kullanabilen , top kontrolü çok üst düzey bir oyuncu. Benim şahsi fikrim 1-2 sene içerisinde A Milli düzeyine çıkacaktır. Mevkisinde bu ligde oynayan daha yetenekli bir oyuncu göremedik açıkçası.
Transfer konusunda da 5-6 kulüp çok ciddi şekilde ilgileniyor zaten. Büyük ihtimalle bu sezon sonunda onu takımda tutamayacağız. Önümüzdeki sene daha üst liglerde başka bir takımda izleyeceğiz onu diye düşünüyorum. İnşallah bu çizgisini devam ettirir.

Karagümrük Kaptanı Halil Uysal :

Ufuk kendisini çok geliştirdi. Zaten ilk geldiği günden beri kendisini belli ediyordu. Her iki ayağını da çok iyi kullanan, oyunun iki yönünüde çok iyi oynayan bir oyuncu.
Geleceği çok parlak, inşallah onu daha üst liglerde göreceğiz. Ama çok daha fazla çalışarak tabiki.

Amatörlig.net Genel Yayın Yönetmeni Selim Demirer:

Ufuk bu yıl çok iyi bir sezon geçiriyor. Ortasaha da oynamasına rağmen skora oldukça fazla katkı sağladı. Tam bir takım oyuncusu. Takım için mücade eden, hırslı, enerjisi yüksek bir futbolcu. Aynı zamanda çok efendi, ahlaklı bir çocuk. Tam anlamıyla problemsiz bir takım oyuncusu.


UFUK AKYOL'UN BU SEZON ATTIĞI GOLLERDEN BAZILARI :*Video için Cüneyt Alibeyoğulları'na teşekkür ederiz..

Hazırlayan : Bulut TUKSAL

Yorumlar

Daha yeni Daha eski