Maç Önü | Alanyaspor - Galatasaray


Haftanın iki takım açısından da baktığımız zaman belki de en önemli karşılaşması diyebiliriz. Sadece iki takım açısından değil ligdeki birçok takımı ilgilendiren bir karşılaşma olacak. Şampiyonluk yarışı ve küme düşme potasındaki birçok takım bu maçın sonucu merakla bekleyecek. Bu yazımda maçın kilidi nasıl çözülür? Takımlar kazanmak için neleri yapmalı? gibi konuların üstünde duracağım.


Öncelikle ev sahibi Alanyaspor ile başlamak istiyorum. Takımdaki bu durumu Vagner Love'un gidişi ile açıklayan birçok insan gördüm. Fakat takımın düşüşü Vagner Love takımdan ayrılmadan çoktan başlamıştı. Yani takımın bu durumunu bana göre Vagner Love gitmesiyle bağdaştıramayız. Temel sorun attıkları gol ile yedikleri gol sayılarına baktığımızda biraz ortaya çıkacaktır. Alanyaspor ligde en çok gol atan 7. takım konumunda iken en çok gol yiyen 3. takım konumunda. Sizlerle iki farklı Alanyaspor kadrosu göstermek istiyorum ;

SAFFET SUSİC DÖNEMİ KADRO VE SAHA DİZİLİMİ : 
Özellikle 2016/2017 sezonunda Saffet Susic takımın başına geldikten sonra Alanyaspor harika bir hücum takımına dönüştü. Her maç en az 2-3 gol atıyorlardı. Ama çok büyük problem vardı. Her maç kesinlikle kalelerinde gol ve goller görüyorlardı. Bu durum, bu sezonun başında da devam etti. Yukarıda verdiğim taktikte orta saha üçlüsüne dikkatinizi çekerim.Tek ön libero ve iki hücum özellikli orta saha kurgusu. Yazının ilerleyen kısmında bu konu üzerinde ayrıntılı konuşacağız. Üst üste önemli sakatlar verince gol yollarında da sıkıntı çekmeye başladılar. Yedikleri kadar atamayınca bu sefer üst üste maçlar kaybettiler. Saffet Susic dönemi sona erdi. Daha sonra kısa bir Hikmet Karaman macerasından sonra Mesut Bakkal, teknik direktörlük görevine getirildi. 

MESUT BAKKAL DÖNEMİ KADRO VE SAHA DİZİLİMİ : Elinde Vagner Love yoktu. Ama Mesut hoca bunu çok dert etmedi. Mesut hoca için sorun takımın savunma kısmıydı. Fakat bu savunma sıkıntısının savunma dörtlüsünden kaynaklandığını düşünmüyordu. (Sizlerle paylaştığım kadrolarda İki hocanın savunmada oyuncu tercihleri farklı fakat kontrol ettiğimde bunun sebebi sakatlar ve ceza durumları) Mesut hoca takıma gelir gelmez yaptığı ilk hamle tek ön liberolu sistemden çift ön liberolu sisteme geçiş oldu. Yani rakamların dili ile 4-1-4-1 sisteminden 4-2-3-1 sistemine döndü. Bu geçiş sonrası hücum gücünden çok önemli kayıplar vermediler. Tam tersi orta sahada daha dirençli daha tutucu bir takım oldular. Bu da yedikleri gol sayısına da elbette yansıdı. Hemen hemen her maç yine gol yediler fakat bunu birin üstüne çıkarmadılar. Böyle olunca en az 2 golü de rahat bulup maç kazanmaya başladılar. Bu yazıda çok değinmeyeceğim ama hala sistemde çok önemli hasarlar var. Fakat bu hasarlar sezon içinde onarılacak türden değil. Galatasaray'ı nasıl yenerler? sorusuna 3 madde de cevap vereceğim. (Yazının Galatasaray kısmında daha detaylı değineceğim.)

  • Eğer Galatasaray takımı orta sahada Fernando - Donk - Belhanda üçlüsü tercih eder ise Alanyaspor'un yapması gereken bence tek iş Belhanda'ya top kullandırmamak. Bu hamle ile Galatasaray'ın ortadan gelecek akınlarını direk olarak yok edebilirsiniz.
  • Bire bir çok tehlikeli futbolcular var ama Galatasaray'ın etkili kanat ataklarını Mariano ve Nagatomo'yu sürekli tehdit ederek ortadan kaldırabilirsiniz. Fernandes zaten Alanyaspor'un en büyük kozu durumunda. Alanyaspor takımı ataklarını iki bekin arkalarına atılacak toplar üstünde kurarsa Galatasaray'ın kanat ataklarını iptal edecek. 
  • Galatasaray'ın duran top zafiyeti son maçlarda biraz ortadan kalkmış gibi gözükse de duran toplar Alanyaspor'un en önemli kozu olmalı.
Galatasaray'a geldiğimizde yapılması gereken 2 hamle var. Emre Akbaba'ya top kullandırtmamak ve Adebayor örneğinde olduğu gibi adım adım Fernandes'i takip etmek. Her ne kadar Donk - Fernando - Belhanda üçlüsü ile kurulan orta sahanın top kullanma becerisinin düşük olduğunu düşünsem de bu maça bu üçlü ile başlanmalı. Emre Akbaba ve Manuel Fernandes savunmasını bu orta saha ile çok daha rahat ve doğru bir şekilde yapabileceğini düşünüyorum. Eğer Galatasaray ilk yarıda gol yemez ise maçı kazanacağını düşünüyorum.Çünkü Alanyaspor gol ile var olan bir takım. Gol atamadıkları her dakika sıkıntıya gireceklerdir. Gerçi bunu iki takım içinde söyleyebiliriz. Erken golü bulan takım bence çok önemli bir psikolojik avantaj yakalayacak. Galatasaray için bu maçta önemli 3 madde var.


  • Sofiana Feghouli, bu karşılaşmada %35-40 ile oynasa bile Galatasaray'ı galibiyete tek başına taşıyabilecek kapasitede. Onun performansı belirleyici olacak.
  • Ryan Donk, forma şansı bulursa maçın kaderini belirleyecek isimlerden birisi olacaktır. Son haftalarda gösterdiği dirençli futbolunu yine sahaya yansıtabilirse takımının güçlü kalmasında önemli faktör olacaktır.
  • Mariano ve Nagatomo, Galatasaray'ın savunma bekleri hücumda en büyük silah konumundalar. Elbette onların performansları belirleyici olabiliyor. Nagatomo'nun Konyaspor karşısında oynadığı futbol ve Mariano'nun Başakşehir karşısında gösterdiği performans iki karşılaşmada da galibiyet adına belirleyici faktörler olmuştu.
Keyifli güzel bir karşılaşma olacağını umuyorum. Şimdiden herkese iyi seyirler diliyorum.

NOT : Kadro görselleri Mackolik'den alınmıştır.
CİHAN ÖTEN


Yorumlar

Daha yeni Daha eski