Çınarlar tek tek devriliyor!


Son yıllarda futbolumuzda özellikle maddi anlamda o kadar çok çöküş yaşanıyor ki artık maalesef bu çöküşün hızına yetişemeyecek seviyeye geldik. Gün geçmiyor ki ülke futbolumuzun önemli simgelerinden biri daha düştü haberi almayalım. Son olarak bu kötü haber Karşıyaka'dan geldi. Üzülerek söylüyorum ki bu gözümüzün önünde tek tek kayan bu takımlara yenilerinin eklenmesi hiç de uzak bir ihtimal gibi durmuyor.

1932 yılında kurulan K. Erciyesspor zamanının adıyla Uefa kupasına katılan takımlarımızdan birisi olmuştu. Süper ligden düştüğü 2014-2015 sezonunun başında önemli isimlerden oluşan önemli bir kadro kurulmuştu. Bu kadroda Real Madrid takımında da forma giymiş Royston Drenthe, Portekiz A Milli Takımında yer almış Edinho ve Süper lige bir dönem damgasını vurmuş Senijad İbricic, Björn Vleminckx gibi çok önemli isimlerde yer alıyordu. Fakat bu sezon Süper ligde tutunamayan Erciyesspor, bu sezondan sonra her sezon bir alt lige düştü. Ve bu sezon Sportoto 3. lige veda ettiler. Bu keskin düşüşlerinin en önemli etkeni maddi sorunlar oldu. Özellikle futbolculara verilen ve altından kalkılamayan ağır sözleşmeler oldu. Bir diğer keskin düşüşler yaşamaya başlayan takım Gaziantepspor oldu. 2016,2017 sezonunda Süper lig'e veda eden Gaziantepsor, bu sezon ise Sportoto 1. lige veda etti. Gaziantepspor, Süper lig'den düştüğü sezon aynı K. Erciyesspor gibi kadrosunda Anis Ben Hatıra, Nabil Ghilas gibi önemli isimler bulunduruyordu. Ülkemizi birçok kez Avrupa kupalarında da temsil eden Gaziantepspor ülke futbolunun transfer kaynaklarının başında geliyordu. Rodrigo Tabata, Muhammed Demir, Cenk Tosun, bu takımda yeniden parlayan Olcan Adın gibi birçok ismi parlatmayı başarmıştı. Çok önemli gelirler de elde eden Gaziantepspor yine doğru yönetilmeyince maddi olarak çöküntüye geçen kulüplerimiz arasında yer aldı. Mersin İdman Yurdu yine ani düşüş yapan takımların başında geliyor. Çok önemli kadroları yakaladıktan sonra düşüş yaşadılar. Futbolcuların sözleşmelerini karşılayamayınca bu düşüş çok daha hızlı oldu ve bu sezon 3. ligde yer alacaklar. Manisaspor hakkında ne söyleyeceğimi bilemiyorum. İlk 3 için oynadıkları sezonun 2. yarısında yaşadıkları keskin bir düşüş ile önce Sportoto 1. lig'e sonra TFF 2. lige düşmüşlerdi. Daha sonra ise yeniden Sportoto 1.lig'e çıktılar. Ama artan maddi problemler sebebiyle bu sezon Sportoto 1. lige yeniden veda ettiler. Yine düşüşün temel sebebi maalesef maddi sorunlar, ödenemeyen futbolcu bonservis bedelleri ve maaşları. Son olarak Karşıyaka, yeniden Süper lige çıkma hayali kuran taraftarlar artık takımlarını 3. ligde izleyecekler. Türkiye'nin en büyük taraftar gruplarından birine sahip olmalarına karşın yine maddi sorunlarla keskin düşüş yaşayan takımlarımız arasında.

Bu duruma nasıl dur denilecek, bir çözümü bulunacak mı? maalesef bilmiyorum. Ama bir çözüm bulunmalı. Yoksa bu yolda ilerleyen birçok takımımız var. Bu takımlarımızı tarihin tozlu sayfalarına atmamalıyız. Mersin İdman Yurdu'nun düşüşünü daha detaylı olarak yazarımız İsa Karaarslan'ın yazısında bulabilirsiniz. →  TARİHİN EN KÖTÜ VEDASI 
CİHAN ÖTEN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski