ANTALYA'DA 720 FUTBOLCU ALLAH'A EMANET OYNUYOR


ANTALYA’DA 720 FUTBOLCU ALLAH’A EMANET OYNUYOR!

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Antalya’da da amatör kümede sağlıkçı sorunu yaşanıyor. Her hafta oynanan yaklaşık 34 maçta 720 sporcuya bir sağlık görevlisinin düşerken yedek oyuncularla bu rakam bine yaklaşıyor. Kulüp yetkilileri duruma isyan ederek “Gerekli önlemin alınması için sahada birisinin ölmesi mi gerekiyor?” dedi. Daha önce çokça dile getirilen ve birçok kez gazetelere taşınan amatör liglerdeki sağlıkçı sorununa hala bir çözüm bulunamadı. Türkiye’nin dört bir köşesindeki amatör liglerin ortak sorununa tepki bu kez Antalya’da geldi.  Antalya'da amatör küme maçlarının oynandığı sahaların başında gelen ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı bulunan Doğuyaka ve Zeytinköy sahalarında ambulans bulunmazken, 4 saha için sadece bir sağlık görevlisi bulunuyor. Çeşitli yaş kategorilerini de hesaba katılacak olursa yedekler dışında bu sahalarda haftada 720 sporcu sahaya çıkıyor. Saha çıkan sporcu sayısı bu kadar fazla iken bu sporcularla görevli sağlık personeli sayısı ise yalnızca bir. Sporcular bu duruma “Allah’a emanet oynuyoruz!” diyerek tepki gösterdi.


PROTOKOL İMZALANDI AMA SONUÇ YOK

2016 yılında amatör sahalar için sağlıkçı eğitimi ve atanması konusunda Sağlık Bakanlığı, Spor
Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) arasında protokol imzalanmasına rağmen sorunun hala çözüme kavuşturulmadı. İmzalanan protokole göre spor müsabakalarında sağlık personeli veya Sağlık Bakanlığı'nın ilgili mevzuatına göre eğitimden geçerek sertifika alan ilk yardım personeli bulundurulacağı belirtilmişti.Bu değişikliğin ardından iki bakanlık arasında bir protokol imzalanması aşamasına geçilmişti. Bu protokol de bugün Ankara'da Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve TFF Yönetim Kurulu Üyesi, TASKK ve İASKF Genel Başkanı Ali Düşmez'in katıldığı törenle imzalanmıştı.“İLLA BİRİ ÖLMELİ Mİ?”

Mücadele anında yaşanan sakatlıklara takımlar kendi imkanlarıyla müdahale ederken, zaman zaman
yaşanan ciddi durumlarda ise ambulans bulunmaması nedeniyle sporcular yine kendi imkanlarıyla
hastaneye götürülüyor. kulüp yetkilileri, gerekli önlemin alınması için sahada birisinin ölmesi mi gerekiyor diyerek yaşanan duruma isyan etti.


HAZIRLAYAN: İSA KARAARSLAN


Yorumlar

Daha yeni Daha eski