VER COŞKUYU ALPAY "HOCA!!"


U-21 Milli Takımımız yeni teknik direktörü Alpay Özalan yönetiminde ilk maçına Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında İsveç karşısında çıktı ve maçtan 3-0 gibi ağır bir mağlubiyetle ayrıldı. Futbolu az çok takip eden hiç kimse bu skora şaşırmamıştır diye düşünüyorum. Zaten kariyer felsefesini "ver coşkuyu" olarak planlayan bir teknik direktörün takımından da başka bir şey beklenemezdi.
Ne demişti Alpay Özalan tekrar hatırlayalım "Ben Milli Takım'da teknik, taktik ve sistemden önce coşkunun gelmesi gerektiğine inanıyorum. Milli maç coşkuyla oynanarak kazanılır. O coşkuyu sahada yaşayacak oyuncu benimle olacak." demiş ve bununla da yetinmeyip : "Futbolun teknik ve taktiğine gelecek olursak, dünyanın her yerinde üç aşağı, beş yukarı aynı şeyler uygulanıyor." diye de eklemişti Alpay Hoca!!.
Teknik direktörlük kariyerinde çalıştığı 2 takım olan Sportoto 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor ve Samsunspor'dan pek hoş anılarla ayrılmayan ve alt yaş kategorilerinde hiç görev almamış, yani ümit milli takıma seçeceği futbolcuların gelişimleri hakkında bilgi sahibi olmayan bir teknik direktörü milli geleceğimizi yönlendirmesi için bu göreve getirmekte en az Alpay Özalan'ın açıklamaları kadar abesle iştigaldir.

Saçma sapan kararlarla da domino etkisi gösteren Ümit Milli ekibimiz bu zinciri, ilk defa A Milli daveti almış ve heyecanla o anı bekleyen iki futbolcuyu maçtan bir gün önce Ümit Milli takım "coşkusu" yaşamaları için kampa dahil ederek devam ettirmiştir. Alpay hoca biraz empati yapsaydı Zeki ve Abdülkadir'den verim alamayacağını anlardı. Kaldı ki bir gün kampına katıldığı takımın maçında hangi taktik ve sistem anlayışında ilk 11'de çıktığını da merak ediyorum. Sanırım hoca "futbolun teknik ve taktiğine gelecek olursak, dünyanın her yerinde üç aşağı, beş yukarı aynı şeyler uygulanıyor." felsefesine dayanarak böyle bir karar verdi.
Futbolcu tercihleri için kimseyi eleştirmek istemem ama yine de değinmeden edemeyeceğim. Barış Alıcı ve Umut Bozok'un Ümit Milli takımında olmaması çok adaletli bir karar gibi görünmüyor. Özellikle aynı mevkide görev alan Oğulcan Çağlayan'ın bu sezon ki performansı beklentinin çok altında kalmışken Umut Bozok Fransa liginde eşit lig seviyesinde gol krallığında açık ara zirvede yer alırken bu tercihi de konuşmak lazım.
Oğulcan Çağlayan 12 maç ilk 11 de görev alıp 4 gol atarken, Umut Bozok 28 maçta ilk 11 başlayıp 22 gol atmışsa ve Oğulcan'ın attığı gollerin puan katkısı olmadığınıda (Oğulcan'ın attığı goller ; Manisaspor 4-1, Ankaragücü 4-2, Balıkesirspor 3-0, Gaziantepsor 5-1 biten maçlarda ve hiçbiri eşitliği bozan gol değil) göz önüne alırsak bu tercihin ne kadar yanlış olduğu da aşikar.
Anlayacağın Alpay hocam ver coşkuyu, ver coşkuyu ile bu işler olsaydı en iyi teknik adamlar amigolar olurdu.
BULUT TUKSAL

Yorumlar

Daha yeni Daha eski