Futbola Yabancı "Türk Hakemleri"
Günümüzün Türk futbolunda trend,Türk hakemlerinin yaptığı hatalar oldu. Son dönemde neredeyse her gün, herhangi bir takımın yöneticisi veya başkanı hakemler hakkında adil olmadıklarını ve eyyam yaptıklarını söylüyor. Dönem dönem hakemler bu denli büyük hatalar yapıyordu ancak 2-3 gün konuşulur, daha sonra konu kapanırdı. Ancak hakemlerin formsuzluğu ve yapılan hataların büyüklüğü, camiaları çileden çıkardı. Haksız değiller, neredeyse her hafta ciddi hatalar sonucunda maçların akıbeti değişiyor. Bir hafta Fenerbahçe, diğer hafta Galatasaray'ın canı yanıyor. Sadece Spor Toto Süper Lig'de de değil, 2.lig de dahi yapılan hakem hataları kulüplerin canını yakıyor. 

 Son günler de çok konuşulan bir olay var, bilmeyenler veya duymayanlar için bu konunun üstünden geçmek istiyorum.

 TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta Menemen Belediyespor - Afjet Afyonspor arasında oynanacak ve üst sıraları ilgilendiren maça atanan hakem, Abdullah Yılmaz maçtan 2 gün önce MHK Başkanı Yusuf Namoğlu tarafından arandığını ve Namoğlu'nun agresif bir tavırla maçı iyi yönetmesi gerektiğini aksi takdirde asla maç alamayacağını söylediğini belirtiyor. Bu sebeple hakem Abdullah Yılmaz istifa etmişti. 

 Sosyal medya da bu olay çok konuşuldu. Kimi MHK'yı savundu (daha çok tv kanallarında ki yorumcular), kimi ise MHK'nın bu olaydan sonra istifa etmesi gerektiğini savundu. Kimileri ise hakem Abdullah Yılmaz'ın MHK'nın son zamanlarda güvenilirliğini yitirdiği için MHK'ya ve Yusuf 
Namoğlu'na çamur atmak istediğini savundu. Bu konu ile ilgili birbirinden farklı birçok düşünce var. 


Bir diğer olay, Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan Fenerbahçe - Akın Çorap Giresunspor maçının sonrasında, maçı değerlendiren Aykut Kocaman'ın hakemler hakkında çarpıcı açıklamalar yapması ve yayıncı kuruluştan soru almadan röportaj yerini terk etmesi herkesi hayrete düşürdü. Durgun, sessiz bir teknik direktör olarak tanıdığımız Aykut Kocaman'ın bu çıkışı basına ve o haftaya damga vurmuştu. İşte Aykut Kocaman'ın hakemler hakkında söyledikleri: ''Daha 1.dakikada bizim sarı kartı yakalıyorlar, ancak rakibe karlı olmuyor.'' ''Bizim her iki tarafta da şampiyon olma ihtimalimiz çok zor gözüküyor, Fenerbahçe taraftarı bunu bilsin.'' ( hakem hatalarına dair) ''Diğer rakiplere göre hakem hatalarının aleyhimize daha çok olduğunu görüyoruz. Bunlara bakınca, puanımız iyi gözüküyor.'' 

 Öte yandan STSL'de 22. hafta da oynanan Konyaspor - Beşiktaş maçında Pepe'nin gördüğü sarı kart ile Fenerbahçe maçında cezalı duruma düşmesi, verilen sarı kartın hatalı olması kimsenin gözünden kaçmadı. Şenol Güneş, müsabakanın hakemi Alper Ulusoy'a isyan etti. 

 Aslında hakemler ile ilgili bu örnekler bitmez, hangi maçı izlesek bir hakem hatası oluyor. Hakem hataları olabilir, doğaldır. Ancak müsabakanın ve oyuncunun kaderini değiştiren kararlar camiaları iyice çığırından çıkardı. 

Bu ne kadar böyle sürecek? 
 MHK güvenini yitirdi mi? 
 Bazı önemli maçlara yabancı hakemler mi getirilmeli? 

 Bu soruların cevapları Türk futbolunun akıbeti için çok önemli. Türkiye'de hakem olmanın zorluğu da tartışılmaz tabi ki. Hakemlere de bir yandan çok fazla yüklenilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak bu kötü gidiş futbolumuzu derinden etkiliyor. Bazı önemli kararların alınması gerekiyor. Benim bakış açıma göre öğrenilmiş çaresizlik noktasına doğru gidiyoruz. Her hafta 2 veya 3 maçta hakemler yaptığı hatalar konuşulacak, 1 hafta sonra yine eskisine döneceğiz. Bu yüzden hakem camiasında ki önemli kişilerin bu olaylara el atması gerekiyor. 

 Yabancı hakem konusunda ki görüşüm ise olumlu. Derbilere veya ligin üst tarafını ilgilendiren önemli maçlara yabancı hakemler getirebilir. Ne sakıncası olabilir? Tabi bunu abartmayacak şekilde halledersek bir sorun olacağını düşünmüyorum. Denenebilir, belki bazı şeylerin önüne geçilebilir. Hakemlerimizin kötü hakem olduğunu söylemiyorum, atmosferden ve dışarıdan etkilendiklerini düşünüyorum. Düşünsenize, dışarı çıkıyorsunuz bir markete gidiyorsunuz, biri sizi tanıyıp tehdit edebilir, sizin üzerinize yürüyebilir. Alt liglerde görev alan hakemlerin bazı maçlardan Polis eşliğinde çıktığını biliyor musunuz? Bazen ambulanslara bile bindiriliyorlar. Telefonunuza gelen tehdit mesajları olabilir, ölümle tehdit dahi edilebilirsiniz. Bu yönden hakemler baskı altında kalmaz diye bir görüşe katılmıyorum. Bu olaylar sonucunda hata yapabiliyorlar, nihayetinde insanlar. Bu sebepten dolayı yabancı hakemlerin atmosferden etkilenmeyeceği ve baskı altına alınamayacağından dolayı kullanılmasında bir sakınca olmayacağını düşünenlerdenim. İlla ki farklı görüşlerde olan kişiler de olacaktır, herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Ancak benim bu konu ile ilgili görüşlerim bu yönde.

HAZIRLAYAN: ARDA KARAKAŞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski