Röportaj | Mehmet Köksal


Yazarımız Cihan Öten, Mehmet Köksal ile Galatasaray'ı konuştu.

Öncelikle Antalyaspor karşılaşmasını genel olarak değerlendirir misiniz? Özellikle Fatih hoca ile birlikte neler değişti?
Antalyaspor ligin en zayıf takımlarından birisi dolayısıyla bu karşılaşmanın, Galatasaray açısından çok belirleyici olduğunu söyleyemeyiz. Fernando’nun sakatlığı ve Ndiaye’nin gidişinin ardından Galatasaray’ın en etkili olduğu ve fark yarattığı bölgede çok ciddi bir kalite düşüşü oldu. Sezon ortasında gelen teknik adamın takımı birden değiştirmesi beklenemez. Keskin değişimler risklidir, takımın dağılmasına yol açabilir. Bunun farkında olan Fatih Terim’in her maç yaptığı birkaç ufak dokunuş haricinde takımı baştan aşağıya değiştirdiğini söyleyemeyiz. Mesela Kayserispor karşısında bekleri biraz daha geride tuttu. Antalyaspor karşısında top rakipteyken Selçuk veya Belhanda’yla topa baskı yaptı, normalde top ayağında olan oyuncuyu karşılaması gereken kanat oyuncularının fiziksel yıpranmasını biraz daha aşağıya çekti. Feghouli’nin sene başından beri tam olarak hazır olmadığını düşünürsek çok mantıklı bir hamleydi. Fatih Terim’in en önemli farklılığı bireysel performanslarda oldu. İlk yarı işe yaramaz gözüyle bakılan birçok oyuncu as takımda rahatlıkla görev alabiliyor.

N'Diaye ve Fernando'nun yokluğunda orta saha size göre nasıl olmalı?
Ndiaye ve Fernando hem topa hükmetme hem de pres noktasında etkili isimlerdi. Bu tarz bir uyum kolay kolay elde edilmiyor. Bu iki yönlü oyunundan dolayı Galatasaray’ın Ndiaye’nin yokluğunu tek oyuncuyla doldurması mümkün değil. Donk’u son maç çok beğendim. Eğer bu seviyede kalırsa Donk kullanılabilir. Diğer türlü ise Selçuk’un top hakimiyetini sağladığı, Tolga’nın box to box oynadığı ve biraz dinamizm ve sertlik kattığı ve yanında Belhanda’nın verimliliği artırdığı bir üçlü orta sahanın denenmesi taraftarıyım.
Yine orta sahadan yola çıkarak Selçuk İnanın performans ve güven artışını neye bağlıyorsunuz?

Selçuk İnan’ın performansını oynadığı bölgeye bağlıyorum. Ne zaman 6 numara oynasa çok ciddi düşüş yaşıyor. Fatih Terim dönemleri arasında hemen hemen tüm antrenörler onu bu bölgede denedi. Gerrard, Liverpool formasıyla son yıllarında yaşlandığı ve dinamizmini kaybettiği için bu bölgede kullanılmıştı. Özellikle fiziksel olarak takımı yumuşattığı söylenerek epey eleştirilmişti. Selçuk’u da buna benzetiyorum.
Nagatomo'yu nasıl buldunuz? Sizce sol bek mevkisini doldurabilecek mi?
Nagatomo son 2-3 ayda sadece birkaç maç oynayarak bu takıma geldi. Ritim olarak tamamen hazır olmasını beklemiyorduk zaten. Geldiğinden beri sekiz günde üç kritik maç oynadı. Her oynadığında biraz daha performansının yükseldiğini, mücadele gücünün arttığını gördük. Çift ayağını da rahat kullanabildiği için baskı altında kendine güvenerek sakin kalabiliyor. Onun haricinde pozisyon bilgisi ve isabet yüzdesi fena değil. Her oynadığı maç git-gel sayısı biraz daha artıyor. Fakat isabetli bir değerlendirme için henüz erken olduğunu, 3-4 maçlık bir aralıktan sonra değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Belhanda'nın yokluğunda sizce Galatasaray nasıl etkilenir?
Belhanda, Galatasaray için bir merkez istasyon olarak görev yapıyor. Top yönlendirdiği ölçüde verimli oluyor. Dolayısıyla Belhanda’sız bir Galatasarayda gereksiz top dolaştırmalar artıyor, ceza alanına atılan toplar azalıyor. Koşu yapacak Rodrigues ve Feghuoli gibi oyuncuları ödüllendirecek bir oyuncu sahada olmuyor. Belhanda demek hücum verimliliği demek. Ve tüm bunları defansif görevlerini fazlasıyla yerine getirerek yapıyor.
Son olarak Galatasarayın Kasımpaşaspor karşısında nasıl bir kurgusu olmalı?
Kalede kesinlikle Carrosso başlamalı. Mariano’nun önde oyunu ve Maicon’un yavaşlığından dolayı Galatasaray’ın sağ kanadı sene başından beri en fazla sıkıntı yaşadığı yer. Linnes’in olması bu konuda takımı biraz daha garanti hale getiriyor. Formayı da hak ediyor. Dolayısıyla defans kurgusunu Linnes-Maicon-Serdar-Nagatomo şeklinde bekliyorum. Orta alanda ise Donk ve Selçuk garanti gözüküyor. Gomis ve Rodrigues kesin. Forma Tolga, Yasin ve Eren arasında gidip gelecek. Yasin oynarsa Feghouli merkez üçlüye geçecek. Fakat Fatih Terim, Selçuk ve Belhanda’nın verdiği pres enerjisini, Eren’den alabileceğini düşünüyorsa çift santrafor oynaması en makul çözüm gibi gözüküyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski