Oyuncu Raporu | Joao Felix

Doğum Tarihi/Yaş : 10 Kasım 1999 (17) 
Uyruğu : Portekiz
Mevki : Orta Saha - On Numara
Güncel  Kulüp : Benfica U19
Ayak : Sağ Ayak

2016/2017 Performansı 

Bu sezon Ledman Pro Ligi'nde 12 maçta forma giyen Felix, 3 gollük bir performans sergiledi.Felix,forma giydiği 12 maçta 617 dk. oyunda kaldı.

Felix,Benfica B takımıyla bu sezon UEFA Gençlik Ligi'nde 10 maçta boy gösterdi.Felix,10 maçta takımına 6 gol,1 asistlik bir performans sergiledi.Joao Felix UEFA Gençlik Ligi'nde 807 dk. oyunda kaldı. 
Felix, özellikle UEFA Gençlik Ligi yarı final maçında Real Madrid'e 2 gol atarak gözleri üzerine topladı.

Güçlü Yönleri

Felix, daha çok ofansif orta saha ve sol kanatta oynamayı seviyor.Bilereklerine çok hakim,topla oynamayı çok seviyor.Topla beraber rakibinin üzerine gitmeyi,bilek hareketleriyle çalımlar denemekten kaçınmıyor.Ceza sahasına öldürücü paslar atıp,takım arkadaşlarını kaleci ile karşı karşıya bırakıyor.Kıvrak olması rakip savunma oyuncularının yanından sıyrılıp,hedefe doğru gitmesini kolaylaştırıyor.Zaman zaman ceza sahasında sarkıp,ceza sahası içerisinden etkili şutlarla topu filelere gönderdiğine şahit oldum.Verkaç yapmayı seviyor,bu sayede güzel pozisyonlar elde ediyor.

Zayıf Yönleri

Felix'in uzaktan şutları oldukça az,rakip savunma oyuncularla fiziksel olarak mücadele etmekte zorlanıyor.Felix,topu ayağında fazla tutuyor,top kayıplarına neden oluyor.Topu ayağında fazla tutuğu için,zaman zaman bencillikte yapabiliyor.Savunmaya geri dönüşlerde genellikle fazla yardımcı olmuyor.

Geleceği

İlerleyen yıllarda Felix'in adını sıkça duyacağımıza inancım tam.Şimdiki performansının 2-3 seviye daha atlattığı takdirde Avrupa'nın önemli bir futbolcusu olacağına inanıyorum.Benfica'nın Joao Felix'e gözü gibi baktığını düşünüyorum.1-2 sene sonra Felix'in Benfica kadrosunda olacağını düşünenlerdenim.Doğru teknik direktörlerle çalıştığı takdirde önü açık olacaktır.Topla dribbling yapmayı,bilek hareketleriyle rakip futbolcuları eksiltmeyi çok sevdiği için,onu izleyen izleyicileri de etkileyeceğini düşünüyorum.Sakatlık olmadığı sürece ve kendine iyi baktığı sürece Felix,daima göz önünde olacaktır.

TRİBUNAJANS Raporu

Felix'i 10 üzerinden değerlendirmeye alacaksak,8 vermek çok mantıklı.Dünya çapında kaliteli bir futbolcu olmaya aday.Kıvraklığı ve bileklerini muhteşem kullanışı göz dolduruyor.En önemli eksiği ise yaptığı top kayıpları.
HAZIRLAYAN : ARDA KARAKAŞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski