RÖPORTAJ | BEKİR CAN SÖNMEZ


MERSİN İDMAN YURDU’NUN GENÇ YETENEĞİ: BEKİR CAN SÖNMEZ
Türk futbolunun ulu çınarlarından Mersin İdman Yurdu takımının 18 yaşındaki orta saha oyuncusu Bekir Can Sönmez kariyeri, gelecek planlamaları ve daha birçok konu hakkında Tribün Ajans’a açıklamalarda bulundu. Genç futbolcu en büyük hedefinin Mersin İdman Yurdu ile birlikte Süper Lig’de oynamak olduğunu belirtti.
Türkiye'nin en köklü kulüplerinden birisi olan Mersin İdman Yurdu, 3 yıldır yaşadığı problemleri bir türlü atlatamadı ve günden güne erimeye devam ediyor.   3 yıldır yaşadığı maddi sıkıntılar ve transfer tahtasının kapalı olması Mersin İdman Yurdu'nu çıkmaza sokarken bu süreçte takımda sorumluluğu genç oyuncular üstleniyor. Sorumluluğu üstelenen genç oyunculardan biri olan 18 yaşındaki orta saha oyuncusu Bekir Can Sönmez, Tribün Ajans’a kariyeri, gelecek planları, takımda genç oyuncuların aldığı sorumluluk ve takım morali hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
“HAYALİMDEKİ KULÜP İÇİN SORUMLULUK ALDIM”
Futbola filiz lisan ile Camspor’da adım atan Bekir Can Sönmez 7 yıllık kariyerinde farklı kategorilerde Camspor forması terletti. Daha sonra ise Mersin İdman Yurdu altyapısına transfer oldu. 2015-1016 sezonunda Türkiye U19 Elit Süper Lig’de Mersin İdman Yurdu ile 29 maça çıkan sönmez bir sonraki yıl U21 takımıyla başlamasına karşın aynı yıl kulübüyle A takımda oynamaya başladı. Çocukluk hayali olan Mersin İdman Yurdu’nun transfer yasağının da getirdiği zorlu dönemde A takım için sorumluluk aldığını belirten genç oyuncu “Kulübün içinde bulunduğu durumda oyuncu lazımdı. Geçtiğimiz sezon altyapıdan birçok oyuncu çıktı ve arkadaşlarım gibi ben de bu sorumluluğu aldım. Takım, Mersinli gençlerin sorumluluğuna kaldı.” dedi.
“HEDEFİM MERSİN İDMAN YURUDU İLE SÜPER LİG’DE OYNAMAK”
Geçtiğimiz sezon A takımda ilk kez Yusuf Şimşek’in seçimi ile forma şansı bulan genç oyuncu, geçtiğimiz yıl biri ilk on bir olmak üzere toplan 6 maça çıktı. Sönmez içinde bulunduğumuz sezonda ise sekizi ilk on bir olmak üzere toplam 18 maçta 950 dakika görev aldı. A takıma yükseldiği andan itibaren herkesin kendisine destek olduğunu fakat özellikle Nurullah Kaya, Güven Varol ve Hakan Olkan’ın çok daha fazla yardımı olduğunu belirtti. Genç oyuncu örnek aldığı futbolcuların sorulması üzerine “Örnek aldığım futbolcu mevkiim gereği Tita, oyun olarak da Nurullah Kaya’yı idol alıyorum. Nurullah abi gördüğüm en karakterli adam. Tabi daha yeni camianın içindeyim ama böyle iyi niyetli bir adam görmedim. Mersin İdman Yurdu için her şeyi yapar ondaki Mersin İdman Yurdu sevgisi çok büyük. Genç oyuncu gelecek planlarının sorulması üzerine “Benim önceliğim her zaman Mersin İdman Yurdu’nun bulunduğu konumdan birlikte takımca çıkmak, benim ilk düşüncem bu. Uzun dönem olarak hedefim ise Mersin İdman Yurdu ile birlikte Süper Lig’de oynamak.” dedi.
A TAKIMLA İLK KAMP
Yusuf Şimşek’in kendisinde çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Sönmez, “Yusuf Hoca, U21’de oynarken hoca gönderdi. O gün top ayağıma geldi çok şık bir gol attım. Daha sonrasında araya Milli maç arası girdi. O arada ben de ailemin yanına bodruma gittim. Telefonum çaldı ve Antalya’da A takım kampına çağrıldığım. 10 günlük bir kamp süresiydi. Yusuf hoca o dönem çok yardımı oldu. Kamptan sonra kadroya girip profesyonel oldum.” dedi. Genç oyuncu, Yusuf Şimşek’in Mersin İdman Yurdu döneminde talihsizliklerin peşini bırakmadığını ve şanssız mağlubiyetler aldığını sözlerine ekledi.
TAKIM İÇİ MORAL
Sönmez, takımda yetenekli oyuncu sayısının çok fazla olduğunu fakat sahada bir birlik oluşturamadıklarına, takım olarak tecrübe ve kondisyon eksikliklerine değindi. Her maça büyük bir istekle çıktıklarını belirten genç oyuncu “Her maça ‘Bu maç kendi gücümüzü sahaya yansıtalım!’ diye çıkıyoruz. Fark yediğimiz maçlar dışında birçok iyi oynadık. Mesela Tokat maçını neredeyse tek kale oynadık fakat 2-0 kaybettik yenildik. Aynı şekilde Buca maçında da çok iyi oynadık fakat 1-0 yenildik. Başka bir örnek olarak son afyon maçı 80.dakikaya kadar 1-0 öndeydik fakat bu dakikadan sonra 4 gol yedik. Bizde ikinci yarıya çıkınca bir eksiklik oluyor düşüyoruz. Sonuçta hepimiz genciz gol yiyince yıkılıyoruz.” dedi
 
“BU TAKIMIN GERÇEK SAHİBİ KIRMIZI ŞEYTANLAR’DIR”
Mersin İdman Yurdu takımının taraftar grubu Kırmızı Şeytanlar’ın elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyen genç oyuncu, takımın gerçek sahibinin bu taraftarlar olduğunun altını çizdi. Genç oyuncu Kırmızı Şeytanlar’ın her zaman arkalarında olduklarını ve desteklerini hiç bırakmadıklarını belirterek “Taraftar hep bizim arkamızda her deplasmanda kırmızı şeytanları görüyorum. Bizi hiçbir zaman sahipsiz bırakmıyorlar. Başka bir takım olsa belki kimse gitmez maça ama Kırmızı Şeytanlar bizi hiç bırakmıyorlar.” dedi.  Kırmızı Şeytanlar grubu dışında maçlara kimsenin gelmediğini söyleyen genç oyuncu bunun büyük bir eksiklik olduğunu belirtti ve Mersin halkını takımlarına desteğe davet etti. Genç oyuncu ayrıca “Halktan bir destek görsek Bir destek görsek belki bir alevlenme bir ateşlenme olur, sonuçta hepimiz genç oyuncularız.” dedi.
“YÖNETİM ELİNDEN GELEN HER ŞEYİ YAPIYOR”
Mersin İdman YURDU yönetiminin elinden gelen her şeyi yaptığını belirten genç oyuncu iyi bir yönetimleri olduklarını ve her zaman kendilerine destek olduklarını belirtti.  Yönetimin çok çalıştığını fakat kulübün borçlarının geçmişten kalan borçlar olduğunu ve bu borçların şu anki yönetimi gölgelediğini düşündüğünü belirtti. Takım içindeki çoğu planın önmüzdeki yıl için yapıldığını ve önümüzdeki yıldan itibaren takımın çok daha iyi bir şekilde germi döneceğini belirtti.Ayrıca Mersin’in önde gelen isimlerine seslenen Sönmez “Mersin’de sözü adı geçenlere seslenmek istiyorum. Bu takım 1925 te kuruldu. 93 yıldır yaşıyor. Bu takım ölmesin Türk futbolunun büyük çınarı yok olmasın.” diyerek takımı ayakta tutmak için herkesin elini taşın altına sokması gerektiğine inandığını belirtti.

HAZIRLAYAN : İSA KARAARSLAN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski