RÖPORTAJ | ARİF MORKAYA

Her takımın taraftarı önemlidir ve takımda hocasından futbolcusuna, başkanından masörüne herkes önemlidir. Ama o takım Ankaragücü olunca ilk soruda Ankaragücü taraftarı olmalıdır. Taraftar için ne söylemek istersin? 
Buraya gelmeden önce Ankaragücü taraftarının ne kadar coşkulu ve tutkulu olduğuna bizzat şahit olmuştum. Altınordu ile 2. ligde şampiyon olduğumuz sene Ankaragücü ile 19 Mayısta unutulmaz bir maç yapmıştık. Son saniye golüyle Ankaragücü kazanmıştı. O günden beri Ankaragücü taraftarı hafızamdadır. Tek kelimeyle inanılmazlardı. Nasip oldu bu formayla karşılarına çıkmak, bize çok ama çok büyük güç katıyorlar. Destekleri kusursuz. Sağolsunlar sırtlan gibi sırtlanlar :)

Kamp ve hazırlık maçları nasıl geçti? Takımdaki hava nasıl?
Kampta çok iyi ve yoğun çalıştık. Bu çalışmaların karşılığını ligde alacağımıza inanıyorum. Hazırlık maçlarında beklenen sonuçları almasak da çok faydalı geçti. Fizik ve taktik olarak lige hazırlanmamıza yardımcı oldu. Takım olarak zaten sezon başından beri çok  mutlu, huzurlu bir ortamımız var. Bu aynen devam ediyor, keyfimiz yerinde.

İlk devreyi lider bitirdiniz. İkinci yarıya Erzurumspor maçı ile başlayacaksınız. Erzurumspor maçından nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
Erzurum maçı çok zor geçecek. Hem Erzurum takımı iyi bir takım ve yükselen  bir performans grafikleri var. Hem de hava şartları zor olacak.Bunların hepsini düşünerek hazırlanıyoruz. İstediğimiz sonucu alacağız. İnşallah.


Seni izlerken adeta Tottenham'da oynayan Moussaa Dembele'yi izliyor gibiyim. Oyun stilinin benzetildiği futbolcu var mı?
Dembele çok beğendiğim bir oyuncu ve dikkatle izlediğim bir oyuncu. Tarz olarak benzeyip benzemediğime izleyenler karar versin. Ben girmeyim o topa ama evet onun saha içinde yaptığı işler benim için iyi örnekler.

Futbol severler seni daha çok Altınordu ile tanıdı. Altınordu yıllarından bize kısaca bahseder misin?
Altınordu'ya gittiğimde Altınordu 3. ligdeydi. 2 Sene üst üste şampiyon olduk ve TFF 1. Lige kadar yükseldik. Altınordu'nun benim gelişimimde çok büyük payı vardır. Altınordudaki calışma şartları ve hoca ekibine kendini teslim edersen ve algılarını açarsan geleceğin nokta seni çok şaşırtır. Öyle bir takım. Ben de öyle yaptım ve unutamayacagğım güzel dostluklar, anılar, şampiyonluklar ve tecrübeler yaşayarak Ankaragücü'ne geldim.

Türkiye'de alt yapı sistemi hakkında ne düşünüyorsun? Sence en önemli eksiğimiz nedir? Neler yaparsak daha iyi sonuçlar elde ederiz?
Ben futbola Galatasaray alt yapısında başladım ve o zamanki altyapıya ilgiyle şimdiki ilgiliyi karşılaştırdığımda çok şaşırıyorum. Bazı şeyler iyiye gideceğine kötüye gidiyor maalesef. Tabi ki görmüş ve tecrübe etmiş biri olarak Altınordu takımını burada ayırıyorum.Genel olarak en büyük eksiğimiz bence tesisleşme, çocuklarımız çok kötü şartlarda çalışıyorlar. Antreman tesislerimiz bırakın alt yapıları A takım düzeyinde bile yetersiz. Bu konuda yazılacak söyleyecek o kadar çok şey var ki herkesin bildiği şeyler aslında ama nedense düzelmiyor işte ...

Beraber oynadığın futbolculardan bir 11 çıkarmanı istesem. Kadro nasıl olurdu? Hocan kim olurdu?
Bu soruyu pas geçiyorum. Çünkü 11 sayısı yetersiz kalıyor. Düşün düşün  işin içinden çıkamıyorum. işin içinden çok değerli ve yetenekli futbolcu arkadaşlarım ve hocalarım oldu .

HAZIRLAYAN : ŞEFİK TEKİNIŞIK
FOTOĞRAFLAR : AYANTOV 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski