Kayserispor - Galatasaray maç analizi


Galatasaray kritik deplasmanda Kayserispor’u 3-1 mağlup etmeyi başardı. Bizde maçı sizler için analiz ettik.

İlk 11’ler ile başarsak; Kayserisporda tek şaşırdığım nokta Güray Vural oldu. Kendisini ilk 11’de bekliyordum. Galatasaray’da ise Belhanda’nın olmaması yine beklemediğim bir tercihti. Galatasaray adına kadrolar açıklandıktan sonra Feghouli’yi Necati Ateş tarzında bekliyordum. 4-4-2 gibi bir diziliş ile Feghouli – Eren ikilisi çift forvet gibi oynar diye düşündüm. Feghouli her ne kadar bir forvet gibi oynamasa da özellikle ilk yarıda orta sahaya girdi, kanatlara gitti. Pozitif anlamda çok doğru işler yaptı. Orta sahaya sürekli girmesi Selçuk ve Ndiaye’yi rahatlattı.
Maç başladıktan sonra Galatasaray’ın 4-5 kişi ile rakibe önde basmasına çok şaşırmadım. Ancak ligin ilk yarısına göre bu baskıda bir fark vardı. Ligin ilk yarısında Galatasaray önde baskı yaparken çok çabuk aşılıyordu. Bu baskıda kaymalar çok doğru yapılarak önemli sayıda top kazandı. Kayserispor’un ilk yarıda sönük futbol oynamasının sebebi de bence beklemedikleri bu baskı oldu. İlk gol ofsayt ancak gol öncesi Eren’in önce duvar olması daha sonra kale alanına depar atması gerçekten önemliydi. Keza ikinci golde de müthiş bir vuruş yaptı. İlk yarı biterken çok istekli, arzulu ve skoru da bulmuş bir Galatasaray vardı.

İkinci yarının başında Kayserispor Güray Vural ve Amorim’i oyuna aldı. Çok doğru 2 hamle ile herkesin de gördüğü gibi oyun üstünlüğü bariz bir şekilde Kayserispor’a geçti. Oyun üstünlüğünden sonra golü de buldular. Kayserispor golden sonra yine gol pozisyonlarını buldu fakat Muslera çok önemli kurtarışlara imza attı. Dakikalar geçtikçe Kayserispor’un baskısı artarken Galatasaray orta sahası oyundan çok düştü. Fatih Terim, Feghouli’nin yerine Tolga’yı oyuna aldı. Tolga’nın alınmasının sebebi tekrar bir tempo kazanmak ve rakibin hızını azaltmaktı. Bu hamlede yetmeyince 5 dakika sonra Selçuk yerine Donk oyuna dahil oldu. Bu dakikadan sonra oyun Galatasaray lehine döndü. Donk oyuna sertlik, Tolga da tempo getirince rakibi karşılamak daha kolay oldu. Galatasaray, bu dakikadan sonra rakip kalede çok önemli pozisyonları da buldu ancak Sinan Gümüş bu önemli pozisyonlardan yararlanamadı. Öte yandan Sumudica, gol için Asamoah Gyan’ı oyuna aldı. Ben bu değişikliği kendi adıma yanlış gördüm. Futbolcular son 15 dakikaya gerilirken çok yorgundular. Bitirici yerine ileriye topu taşıyacak, Varela gibi bir isim oyuna dahil olsa daha doğru olurdu.

ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Maçtan sonra Fatih Terim’in de söylediği gibi Galatasaray takımında bazı oyuncuların fizik kapasitesi çok düşük, bazı oyuncuların güçlenmesi lazım.
  • Sinan Gümüş’ün sadece fiziksel değil kafa olarak da artık kendisini düzeltmesi lazım. Kendisi için son şans Fatih Terim olabilir.
  • Kayserispor’da Güray Vural kesinlikle  ilk 11’de şans bulmalı.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski