FUTBOLDA AMATÖR RUH KAYBOLUYOR!

Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mithat Ertaş, futbolda amatör ruhun kaybolmasıyla ilgili büyük endişe yaşıyor. Ertaş, amatör futbola maddiyatın büyük ölçüde girdiğini ve maddiyatın girdiği yerde de bir amatör ruhtan bahsedilemeyeceğini belirtti.
Mithat Ertaş uzun yıllar Mersin’in çeşitli amatör takımlarında forma giymiş olan eski bir futbolcu. Futbolu bıraktıktan sonra Mersin Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde 27 yıl boyunca Sicil İdman Şefi olarak spora hizmet veren Ertaş, 1995 yılından bu yana Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanlığı görevini yürütmekte.  Son olarak 22 Eylül’de Mersin amatör futbol kulübü yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen seçimde tekrar başkanlığa seçilen Ertaş kendi deyimiyle 1995 yılından beri bu “ulvi” görevi üstleniyor. Mersin’de tüm kategorilerde kulübün ve yaklaşık 2 Bin futbolcunun bulunduğu bir federasyona başkanlık ettiğinin altını çizen Ertaş, amatör futbolu tanımlarken en kısa tabiriyle parasız yapılan maddiyatın girmediği bir futbol organizasyonu olarak belirtti. Ertaş son yıllarda bazı müesseselerin ve belediyelerin kulüp kurarak bu organizasyonun içine girmesiyle beraber amatör futboldan eser kalmadığını savundu. Ertaş, amatör futboldan eser kalmadığı gibi, amatör kümeye maddiyatın girmesiyle beraber amatör ruhun da ortadan kalktığını ve bu ortamda amatör futbolu bir yerlere taşımanın çok zor olduğunu belirtti. Sahada amatör ruhun artık var olmadığından der yanan Ertaş, bu durumun aynı şekilde tribüne yansıdığını da belirtti. Ertaş, geçmiş yıllarda amatör kümelerde tribünlerden desteğin hiç eksilmediğini belirtirken son zamanlarda Mersin’de sadece Anamur, Mut ve Silifke gibi hedefi olan takımların tribünlerinde hareketlilik olduğunu belirtti.
AMATÖRE ACEMİ SIFATI
Halk arasında amatör futbolun “acemi futbolu” olarak nitelendirmesinden dolayı yaşadığı üzüntüyü dile getiren Ertaş, bu konuda alınganlık gösterdiğini dile getirdi. Ertaş konuyla alakalı olarak “Ben bazen kızıyorum amatör diyorlar amatör derken sanki iş bilmez gibi bir sıfat yapıştırıyorlar ama ben bundan alınganlık gösteriyorum. Amatör futbol zevk için, vücut sağlığı için yapılan ve maddiyat karşılığında yapılmayan bir spordur.” dedi. Ertaş, yazılı ve görsel basında amatör futbola acemi sıfatının yapıştırıldığını ve halkın bu tutum karşısında yanlış etkilendiğini savunan Ertaş, bu konuda yazılar kaleme alan basın mensuplarını duyarlılığa davet etti.

TÜRK FUTBOLU İÇİNDE AMATÖRE VERİLEN ÖNEM
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)’nun amatöre yeteri önem vermediği tezine karşı çıkan Ertaş, olayın bilinmeyen yönlerinin olduğunu savundu. Ertaş, “Olayın bilinmeyen bir yönü var. Türkiye’de yaklaşık amatör müsabaka sayısı 90 Binin üzerinde. Bu 90 Bin müsabakanın Türkiye Futbol Federasyonu’na maliyeti 40 Milyon TL’yi aşıyor. Baktığımız zaman bu girdilerden federasyona giren para 10-15 Milyon TL arasında değişiyor. Aradaki farkı yine federasyon karşılıyor.” dedi. Yapılan çabayı takdir ettiğini belirten Ertaş, yine de yeterli olmadığını savundu. Ertaş, özellikle 13-15 yaş arası alt gruplara büyük önem verilmesi gerektiğini belirtti. Görev yaptığı Mersin’de bulunan iki büyük kulüp Mersin İdman Yurdu ve Tarsus İdman Yurdu’nun maddi krizlerle boğuştuklarından dolayı alt yaş gruplarına dikkatlerini vermediklerinden dolayı büyük üzüntü içinde olduğunu da sözlerine ekledi. 

“BAL PROFESYONELDEN GELENLERİN ÇÖPLÜĞÜ OLDU”
Ertaş, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Kurulu Başkanı Ali Düşmez’in Ağustos ayında yapılan Bölgesel Amatör Lig Fikstür Çekimi konuşmasında “Spor Toto Bölgesel Amatör Lig bizim amatör liglerimizin amiral gemisi. Bütün liglerimiz çok önemli ancak Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'in çok özel tarafı da duygusal bir lig olması.” sözleri hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu. Bölgesel Amatör Lig’in profesyonellerden dönenlerin çöplüğü haline geldiğini ve gençlere yeterince şans verilmediğinden yakındı. Ertaş “Bölgesel Amatör Lİg aslında çok iyi niyetlerle  kuruldu. Son duruma baktığımız zaman artık profesyonelden dönen futbolcuların çöplüğü haline gelmeye başladı” dedi. Ertaş, gençlere şans verilmemesiyle de ilgili olarak da “ Ben özellikle şunu çok savundum. On Sekiz kişilik maç kadrosundan en az iki tane 1998 doğumlu ve daha yukarı oyuncunun alınması ve en az birinin oynatılması iki veya üç dakika da olsa oynatılması. Baktığımız zaman bu işin tutmadığını hep beraber gördük. Genç futbolcularımıza sadece malzeme taşıttırılıyor. Bunun önüne bir şekilde geçmek lazım. En azından bu oyuncuların birkaç maç yeterli süre sahada kalması lazım.” dedi. Bu etkenler göz önüne alındığında Bölgesel Amatör Lig’e alt yaş gruplarından nerdeyse hiç futbolcu yetişmediğinin altını çizen Ertaş, “ Amiral gemide müessese ve belediye takımlarının çok büyük paralar harcaması gemiyi rotadan çıkaracak gibi duruyor.” yorumunda bulundu.

HAZIRLAYAN : İSA KARAARSLAN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski