OYUNCU RAPORU | İHSAN FURKAN DENİZ


Bu yazıda Altay’ın son yıllarda Türk futboluna sunmuş önemli yeteneklerinden İhsan Furkan Deniz’e değineceğiz.


17 Ekim 1995’de İzmir’in Konak semtinde doğan Furkan altyapı eğitiminin büyük kısmını İzmir’in amatör kulüplerinde almış bir oyuncu. İzmir’in iki amatör kulübü olan Altındağ Zaferspor ve İzmir Belediyespor burada ön plana çıkıyor. 2012-2013 sezonunda Altay altyapısına geçişi ise 17 yaşına denk geliyor. Bir sezon U18 liginde forma giydikten sonra ertesi sezon U21 liginde oynarken Altay tarafından profesyonelliğe geçirilip profesyonel olduktan 2-3 gün sonra Eyüp deplasmanında maça çıkarak ilk kez bir resmi müsabakada forma şansı buluyor. O sezonun son maçı olan Güngören maçında ise ilk kez gol sevinci yaşıyor. 2014-2015 sezonunda Altay’la küme düşerken 17 maçta forma giydi. 2015-2016 sezonunda ise Altay’la 3.Lig’de mücadele ederken 30 maçta forma giyerken bu maçların hepsinde ilk 11de başladı ve 10 gol kaydetmeyi başardı. 2016-2017 sezonunda 31 maçta 10 gol kaydederken Altay’ın 3.Lig şampiyonluğunda büyük pay sahibi oldu. Özellikle play-offlardaki Çorum Belediye maçında uzatma dakikalarında kaydettiği gol camianın son yıllarda yaşadığı en büyük gol sevincidir. Bu sezon 7 maçta forma şansı bulan oyuncu 1 gol atmayı başardı.
Furkan’ın özelliklerine gelirsek; sol kanat pozisyonunda oynayan oyuncunun en büyük özelliğinin top sürmesi olduğunu söyleyebilirim. Çok kolay adam eksiltebilen, driplinglerde tek tarafa değil iki tarafa da dönüş yapabilmesiyle rakip bekler için büyük tehlike arz ediyor. Furkan’ın bu özelliği ilk kez A takıma çıktığı günlerde de vardı. Ancak bu kadar yüksek seviyede olmadığını, her geçen sezon üstüne kattığını söyleyebilirim. Bu özelliğini geliştirmesinde özellikle geçen sezon Altay’a dönüş yapan İbrahim Akın’ın büyük pay sahibi olduğunu düşünüyorum. Stil olarak ise şuan Alanya’da oynayan Efecan Karaca’nın 2.Lig’de oynadığı zamanları hatırlatıyor.  Gerek antrenmanda gerek maçta böyle tecrübeli, yetenekli isimlerle oynamak özellikle genç bir oyuncu için çok büyük avantaj. Kendini geliştirmek genç bir oyuncu için çok önemli. Furkan’da da bu fazlasıyla var. İlk oynadığı maçtaki Furkan’la şuanki Furkan arasında dağlar kadar fark var. Oyunu olgunlaşmış, kararları daha net ve kesin, oyunun içinde daha fazla var olan dominant bir oyuncu haline gelmiş durumda. Özellikle bir kanattan en iyi beklenen iş olan çizgiye inip tehlikeli bölgeye altıpasa, penaltı noktasına topu çok iyi çıkartıyor. Ofansif özellikleri had safhada. Bir oyuncunun sadece top ayağındayken değil ayağında değilken de oyunun içinde olması lazım. Furkan’ın topsuz oyunda da oyunun içerisinde olduğunu söyleyebilirim. Altyapıdan ilk çıktığı yıllarda defansif oyununun da olduğunu düşünmüş, hatta bek pozisyonunda oynayabileceğini kafamda kurmuştum. Sahada varını yoğunu ortaya koyan bir oyuncu. Buda taraftarın çok hoşuna gidiyor. Uzaktan şutlarını ilk çıktığı zamanlarda çok denemiyordu. Son yıllarda bu konuda artış var. Etkili vuruşlar da gönderebiliyor. Bir kanattan en büyük beklentilerden biri ise orta kalitesi, isabet oranı. Furkan’ın bu konuda bence daha çok kendini geliştirmesi gerekiyor. Tabi her oyuncunun bir stili, tarzı var. Furkan farklı özelliklerde bir kanat oyuncusu. Ancak önünde bir komple kanat oyuncusuna dönüşmemek için hiçbir sebep yok. Furkan için dayanıklı bir oyuncu diyebilirim. Gerek üst üste 90 dakikaları çıkartabilir, gerek maç içinde mücadele gücüyle bunu gösteriyor. Ağır olmasa da sprinter olduğunu da söyleyemem. İlk çıktığında güç konusunda eksikliği olduğunu ve bu konuda çalışmalarının olduğunu biliyorum. Son zamanlarda dikkatimi çeken özelliklerinden biri topla birlikteyken kafasının önde olması. Yukarıya az bakıyor. Ancak oyunu okuması, oyun içi hafızası yüksek bir oyuncu ki skora katkısıyla bunu gösteriyor.

Furkan 4 sezondur Altay formasını başarıyla terletti. Bu süreçte Süper Lig takımlarından teklifler almasına rağmen gelen teklifleri “Altay’a ödeyeceğim borçlarım var” diyerek reddetti. Bu sezon sonunda sözleşmesi bitecek olsa da Altay’da kalacağına inandığım bir isim. Altay hedefleri olan, iyi bir arkadaşlık ortamının olduğu bir kulüp. Ancak Süper Lig takımına transfer olursa formayı alabileceği, rekabet edebileceği bir takıma transfer olması büyük önem arz ediyor. Çünkü oynayarak oyununun üstüne koyan bir oyuncu için oynamamak gerilemeye sebep olabilir.SELÇUK KERİM KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski