VİDEO HAKEM OLUR MU ?


VİDEO HAKEM OLUR MU ?


Bir oyun.. İşçi sınıfı, misyonerler, askerler, yada maceraperestler gittikleri yerlerde bu eğlenceli spora devam etmeleriyle diğer kıtalara yayılmış olan bir oyun. Günümüzde ise spor olmaktan çıkıp büyük bir endüstri haline gelmiş. Öyle ki günümüzde 30 Milyar Euro’nun üstündeki pazar payıyla futbol endüstrisinin sağlık endüstrisini geçtiği söylenmekte. Tabi bu kadar hızlı gelişen ve endüstriyelleşen bir sporun içerisine farklı uygulamaların girmesi kaçınılmazdı. Taraftarın, futbolcuların, teknik adamların, yöneticilerin sezon boyunca en çok şikayet ettikleri konu hakem kararlarıydı. Yer yer büyük kulüplerimizin başkanları basın toplantılarını dev televizyonların önünde hakem hatalarını eleştirerek yaparlardı. Bunu yapanların başında ise günümüzde Federasyon Başkanlığı görevinde bulunan dönemin Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in gelmesi ayrı bir ironi. Tabi futbolumuzun yöneticileri bu konuda harekete geçti. Önce gol çizgisi teknolojisi denendi, topların içine çipler takıldı, bilgisayarlar devreye girdi. Ardından ise tekrardan insana dönüldü. Dört hakem yetmez altı olsun dendi. En son ise yeni sezonda kullanılacak olan Video Hakem Uygulaması’nda(VAR) karar kılındı. Bu yazıda Video Hakem Uygulaması’nın ne olduğu ve nasıl uygulanacağına değineceğiz.
Kısaca "VAR" sahada yer alan 4 hakemin tartışmalı, yoğun itiraz alan pozisyonlarda kulaklık aracılığı ile saha dışında ekran başında bulunan hakemlere karar için danışması olarak nitelendirebiliriz. Tüm bu olaylar esnasında oyunun durduğunu da ekleyelim. Bu konuda MHK Danışmanı olan emekli İtalyan hakem Roberto Rosetti’nin yapmış olduğu açıklamada; sistemin açık, maç sonucuna etki edecek hataları engellemek için var olduğu, dünyanın pek çok ülkesinde kullanıldığı, sistemin sadece goller, penaltı kararları ve kırmızı kart kararlarında kullanılacağı ve temel prensibin “Minimum Müdahale, Maksumum Yarar” sloganı üzerine olduğunu belirtti. Açıkçası belirttiği konuların yüreğime su serptiğini söyleyebilirim. Ancak bu konuda halen daha çelişkilerim var.
VAR sistemi şu ana kadar hazırlık maçlarında ve Asya’da bazı liglerde kullanıldı. Avrupa’da elit liglerde ise yeni sezonda kullanılacağına dair çok sayıda açıklama mevcut. VAR’ın kullanıldığı ülkelerden Güney Kore’de ise durum pek iç açıcı değil. Özellikle her itirazda VAR’a danışılması, oyundaki uzun süreli duraksamalar ve oyunun soğuması en büyük dezavantajları olarak nitelendirilebilir. Bunun haricinde Güney Kore’de uygulama için gerekli futbol atmosferinin de olmadığını söyleyebiliriz. Şöyle ki son pozisyondan 2-3 pozisyon önce olan bir olay için yapılan itirazla oyunda biranda 2-3 pozisyon öncesine gidilmesi gibi absürt sayılabilecek olaylara şahitlik edebildik. Üstüne üstlük bu sistemle beraber oyuncu ve teknik adamların hakemlere daha fazla itiraz ettiğini söyleyebiliriz.
Hepimizin bildiği gibi; Avrupa Ligleri arasında topun oyunda kalması ve maç başına yapılan fauller gibi istatistiklerde ligimiz ve takımlarımız en kötü istatistiğe sahip takımlar arasında yer alıyor. Hakeme itirazın istatistiği tutulmuyor ama tutulsa bu konuda da başı çekerdik kesinlikle. İşte soru işaretleri de buradan başlıyor. Sistemin başarılı olması, futbolumuza büyük bir kazanç getirir. Başarılı olması için ise en büyük iş hakemlerden çok futbolcu ve teknik adamlara düşüyor. Eğer video hakemin arkasına sığınıp her kararda itiraz yoluna gidilirse hem oyun hem görsel olarak katlanılamaz bir görüntü ortaya çıkar.
Süper Lig teknik direktörlerinden Şenol Güneş, Abdullah Avcı, İgor Tudor, Kemal Özdeş, Rıza Çalımbay gibi isimler oyunun bugünkü gereksinimlerine uygun, faydalı bir uygulama yorumu yaparken Ersun Yanal ise oyunun durması, güvensiz bir ortam yaratacağı ve futbolun doğasına aykırı yorumunda bulundu.

Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu konudaki görüşlerinizi twiter sayfamıdaki anketimizin altında belirtmenizi rica ediyorum...

Hazırlayan: Selçuk Kerim KARABAĞ

1 Yorumlar

  1. This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read article! outlook login

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski