2.LİG KIRMIZI GRUP - 3


2.LİG KIRMIZI GRUP - 3

2. Lig’in başlamasına 1 haftaya yakın bir süre kala takımlar artık kadrolarını şekillendirmeye başladı.
Bu yazımızda Kırmızı Grup ekiplerinin transferlerini, kadrolarını ve bu sezonki iddialarını
değerlendireceğiz. Yazımızın bu kısımında Mersin İdman Yurdu, Sancaktepe Belediye, Sarıyer, Sivas Belediyespor, Tokatspor ve Tuzlaspor takımlarını değerlendireceğiz.

Mersin İdman Yurdu


1.Lig’de zor günler geçiren Mersin İdman Yurdu zor günler geçirmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Transfer yasağı bulunan Akdeniz temsilcisi kadrosundan 13 oyuncusunu kaybetti. Bu isimlerden Tita,Mehmet Enes Sığırcı, Nurullah Kaya, Serol Demirhan Mersin’in mevcut durumunu da hesaba katarsak kadroda kalsaydı fark yaratır diyebileceğimiz cinsten oyunculardı. Bu oyunculara bir de geçen sezonki performansıyla dikkatleri çekip Manisa’ya transfer olan Abdülkadir Korkut eklenebilir. 

Bu şartlarda Mersin’i oldukça zor bir sezon bekliyor diyebiliriz. Altyapıdan çıkacak genç oyunculara bakacaklar.

Bana göre Mersin’in önündeki tek fırsat ise takımdan ayrılan 6 oyuncunun henüz başka bir takımla
anlaşmamış olması. Aralarında her ne kadar Sinan Kaloğlu, Güven Varol gibi yaşı oldukça ilerlemiş
isimler bulunsa da kalmalarının takıma olumlu etki edeceğine inanıyorum. Her halükarda Mersin’i zor bir sezon beklediğini söyleyebiliriz.


Sancaktepe Belediyespor


Bana göre altliglerin doğru işler yapan takımlarından biri Sancaktepe. 

Takımın bazı önemli oyuncularını bu transfer döneminde göndermiş olsalar da önemli transferler yaptılar. Kadrodan 10
oyuncu ayrılırken 8 oyuncuyu renklerine bağladılar. Transfer olan oyuncuların geneli 3.Lig-2.Lig ve yurtdışında oynayan gurbetçi isimlerden oluşuyor. En çok dikkat çeken isim ise Fenerbahçe
altyapısından yetişip, Aydın’da futbolseverleri yeteneğiyle kendine mest eden Metincan Cici.

Kadrodaki diğer önemli isimler ise; İlker Avşar, Bahadır Erol, Süleyman Olgun, İrfan Akgün ve Umut Koçin

Özellikle hücumdaki silahlarıyla dikkat çeken İstanbul temsilcisinin geldiği yer olan 3.Lig’e
dönüş yapmayacağına eminim. Bu sezon play-off yarışında yer alacaklarını tahmin ediyorum.


Sarıyer


Bir zamanların efsane Beyaz Martı’sı Süper Lig semalarında uçarken son yıllarda 2.Lig üzerinde
çakılmış kalmış durumda. Yıllardır üst lig için yatırım yapılsa da beklenilen başarıların gelmemesi
camiada üzüntü yaratıyor. 

Başarıdan uzak geçen bir sezonun ardından yine kadronun büyük oranda
değiştiğini söyleyebiliriz. Bu ne yazık ki altliglerde mücadele eden pek çok takımın yaşadığı bir sorun. Kötü geçen bir sezonun ardından onlarca oyuncunun gidip yerlerinin yenileriyle doldurulması. Sarıyer yeni transfer sezonunda 7 oyuncusunu bonservisiyle başka kulüplere gönderdi. Diğer 5 oyuncu ise kadroda kiralık olarak bulunuyordu

Kadrosunu 9 oyuncuyla takviye eden İstanbul temsilcisinin
transferlerini değerlendirirsek; kalenin Elazığ’dan tecrübe abidesi Serdar Kulbilge ve Fethiye’den
Kubilay Anteplioğlu’yla güçlendirilmesi en önemli mevkinin güvence altına alınması demek. Stopere alınan 28 yaşındaki Kemal Tokak geçtiğimiz sezon az maçta oynamasının yanı sıra geçmişte yaşadığı sakatlıklar ve hızla düşen formu ile kafalarda soru işareti oluşturan bir transfer. Ankaragücü’nden Serkan Balcı ve Bandırma’dan Kıvanç Karakaş her ne kadar yaşları ilerlese de önemli oyuncular. Bu oyunculardan Serkan Ankaragücü’nde düzenli ilk 11 oynarken Kıvanç Bandırma’da dönem dönem forma giyip inişli çıkışlı bir performans sergilemişti. Orta alana gelen bir diğer isim ise Gümüşhane’den
Ali Zorlu oldu. 27 yaşındaki oyuncu bana göre Sarıyer adına önemli bir transfer oldu. 

Diğer iki transfer ise genç ve gelecek vadeden isimler olarak dikkat çekiyor. Galatasaray altyapısından gelen Kerem Çalışkan 19, Altınordu altyapısından yetişen Alim Harlak ise 21 yaşında. Bu iki oyuncu da hücum bölgesinde forma giyerken özellikle Alim dikkatle izlenmesi gereken bir oyuncu. 

Yine de Sarıyer’in önümüzdeki günlerde transfere devam edeceğine inanıyorum.


Sivas Belediyespor


2.Lig’in yine başarıyla mücadele eden takımlarından birisi Sivas Belediye. Geçen sezon play-offa kalma başarısını göstermişlerdi. Oyunculardan maksimum verim alınması bu başarının en büyük paydasıydı.

Bu sezon 10 transferle transferde aktif oldular. En dikkat çeken isimler; eski futbolcuları olan Altay
forması giyen kaleci Serkan Demirol, Sivas’tan kiralanan sol bek Fatih Çıplak, Diyarbekir’den orta saha Hüseyin Bak, Menemen’den sağ kanat Ahmet Arı, Erbaa’dan 23 yaşındaki Sinan Akaydın ve ligin tecrübeli forvetlerinden Bayburt’tan transfer edilen Eren Görür’dü. 

Kadrosunda önemli oyuncuları barındıran Sivas Belediye’de geçen sezonki performansının üstüne koymaya aday takımlardan birisi.


Tokatspor


Tokatspor’da 2.Lig’de başarı isteyen ama bir türlü başaramayan takımlardan. Her sene lige iddialı
girmekte ancak istenilen başarıdan çok uzakta ligi tamamlıyorlar. 

Bu sezonda iddialı bir takım kurulduğu söylenebilir. Tam 14 transferle grubun en çok transfer yapan takımlarından biriler.
Transferlerde Malatya’dan gelen tecrübeli kaleci Vedat Kapurtu, Bugsaştan gelen stoper Murat
Cömert,hücum oyuncuları Burak Kara ve Arif Çoban, Birlik’ten gelen Ali Kemal Yükseker ve Altay’dan gelen Emre Hasan Balcı dikkat çekti. 

Her ne kadar kurulan kadro iyi gözükse de başarı için mali istikrar çok önemli bir etken. Eğer bu etken sağlanırsa başarılı olabileceklerini söyleyebilirim. Ancak hedefler doğrultusunda transferde birkaç isim daha almaları gerekebilir.


Tuzlaspor


Tuzlaspor bu sezon 18 transferle grubun transferdeki en aktif takımıydı. Bu isimler arasında kaleciler Emrah Tuncel, Yavuz Özkan, defans Erdal Akdarı,Serhat Akyüz,Osman Fırat,Lider Koç, orta saha Hüseyin Atalay, Alp Ergin, Hacı Mustafa Karabulut gibi isimler dikkat çekmekte. 

Açıkçası 3-4 sezon öncesinin Tuzla’sından çok daha uzakta, yeniden yapılanmakta olan bir takım. Benim için kapalı kutu takımlardan birisi. Bu kadar çok transferin ardından lige nasıl bir giriş yapacaklar çok merak ediyorum. Aynı zamanda yeni transferlerin arasından çıkıp parlayacak genç isimleri merakla bekliyorum.

Transferde adı geçen isimlerden birisi geçen sezon 16 gol kaydeden Ozan Papaker. Ozan’ın bonservisi Rize’de bulunuyor. Hücum bölgesinde her yerde forma giyebilen oyuncu çabukluğu, topla etkili olması ve skora yatkınlığıyla dikkat çekiyor. Eğer Tuzla bu oyuncuyu transfer edebilirse transferde çok büyük bir iş yapmış olacak.


NOT: Bu yazı 17 Ağustos 2017 tarihinde hazırlanmıştır.Transfer bilgileri son olarak 17 Ağustos'a aittir.
Hazırlayan : Selçuk Kerim KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski