2.LİG BEYAZ GRUP - 2


2.LİG BEYAZ GRUP - 2


2.Lig Beyaz Grubu değerlendirdiğimiz yazımızın ikinci bölümünde Hacettepe, Kahramanmaraşspor, Karşıyaka, Kırklarelispor, Konya Anadolu Selçukluspor ve Nazilli Belediyespor takımlarını sizler için değerlendirdik.


HACETTEPEGençlerbirliği’nin pilot takımı olan Hacettepe pilot takım misyonunu en iyi yürüten takımların başında bence. Misyonuyla Gençlerbirliği ve Türk futboluna sayısız oyuncu kazandırmış durumdalar. Mustafa Kaplan yönetimindeki Mor-Beyaz’lılar bu sezon misyonunu başarıyla taçlandırmak istiyor. Kulüp sadece üretken Gençlerbirliği altyapısından faydalanmıyor. Aynı zamanda kendisi de üretiyor. En son başarı ise U19 takımının Türkiye şampiyonluğunu kazanmasıydı. Mustafa Kaplan ise hem Hacettepe’yi hem Gençlerbirliği’ni tanıyan, başarılı bir teknik adam. Tüm bunlar birleşince Hacettepe’yi seyretmek insana farz oluyor. Şuna da değinmek istiyorum; bu kadar güzel yönetilen, gencecik futbolculardan kurulu bir takıma Ankara’lı sporseverlerin rağbet göstermemesi gerçekten üzücü. 

Bu sezonki kadrolarına değinmek gerekirse; Gençlerbirliği’nden kiralanan Burak Çolak, Übeyd Adıyaman, Soner Dikmen, Cengizhan Akgün, Mehmet Tuğrul Başkan, Serdarcan Eralp gibi genç oyuncular var. Bir de yine Gençler’den gelen abi sayılabilecek 25 yaşındaki Noyan Öz bulunuyor. Ayrıca diğer kulüplerden Denizli Futbol’dan eski futbolcuları da olan Serkan Şirin, Osmanlı altyapısından yetişip geçtiğimiz yıl Karagümrük forması giyen Aytaç Öden ve Göztepe’den kiralanan genç stoper Fethi Özer’de bir diğer transferler. Mahmut Bilir, Mehmet Bektaş, Taylan Antalyalı gibi önemli oyuncular bu sezon kadroda yer almasa da Hacettepe yine bu oyuncuların yerlerini doldurabilecek bir ekip. 

Yine de mevcut kadronun tam anlamıyla tamamlandığını söylemek güç. İlerleyen günlerde gerek Gençlerbirliği’nden gerek diğer takımlardan gelecek oyuncularla kadro daha da güçlenecektir. Hacettepe’nin bu kadar zorlu bir grupta olması hem şans hem şanssızlık. Çünkü başarılı olabilecek bir jenarasyona sahipler. Ancak bu zorlu grupta forma giyecekleri her maç futbolcuların adına büyük bir kazanç olacaktır.


KAHRAMANMARAŞSPORKahramanmaraş sezona Cafer Aydın komutasında girecek. Sezon öncesi iddialı olduklarını
açıklamışlardı. 

Yeni sezonda şu ana dek 9 transfer yaptılar. Transferlerden Keçiörengücü’nden Özkan Karabulut, Pendik’ten Onur Bayramoğlu, Elazığ’dan Timur Özgöz, Keçiörengücü’nden Hüseyin Kar ve Birlikspor’dan Aydın Çetin dikkat çekiyor. Bunun haricinde Bandırmaspor’dan 22 yaşındaki genç stoper Bilal Hallaçlar’da önemli bir transfer olarak nitelendirilebilir. Bilal her ne kadar profesyonel müsabakalarda ortalamanın altında bir performans gösterse de alt yaş kategorilerinde göstermiş olduğu performansla dikkat çekmiş bir oyuncuydu. Takımın en önemli oyuncularının; kanat-forvet Timur Özgöz, kanat Hüseyin Kar ve forvet arkası Timuçin Aşçıgil olduğunu düşünüyorum. Ayrıca forvet arkası Barış Çiçek’te önemli bir oyuncu olarak sayılabilir. Takımın genç oyuncularından stoper Bilal Hallaçlar ve kanat Devrim Taşkaya’nın takip edilebilecek isimlerden olduklarını düşünüyorum.

Kahramanmaraş ise küme düşmeme mücadelesi verebilecek takımlardan birisi.


KARŞIYAKATransfer yasağı bulunan Karşıyaka geçen sezon play-offun kapısından dönmüştü. Üstelik bunu
birbirinden zorlu takımların bulunduğu bir grupta yapmaları camia adına büyük moral olmuştu. Yeni
sezonda da transfer yasağı bulunan Kırmızı-Yeşilliler’de geçen sezonun kadrosundan 4 oyuncu ayrıldı. Bu oyuncular; Ali Kemal Özkan, Okan Şahingöz, Cenk Özbey ve Tugay Kırcalı. Bu oyunculardan bazıları direkt ilk 11 oyuncularıydı bazıları ise kulübeden oyuna dahil olabilecek isimlerdendi. 

Ancak transfer yasağı bulunan kulüplerde giden her oyuncu kulübün gücünü eksiye götürüyor. Gidenlerden ise özellikle Cenk Özbey Karşıyaka defansın, Okan Şahingöz ise takımın önemli bir parçasıydı. Karşıyaka’da yeni sezonda da kadroda bulunacak isimlerden 21 yaşındaki kaleci Erhan Erentürk dikkatle izlenmesi gereken bir kaleci. U19’dan beri takip etmeye çalıştığım Eren’in performansını ilgiyle seyrediyorum ve önünün çok açık olduğunu düşünüyorum. Takımın tecrübelilerinden santrafor Can Erdem şüphesiz bu sene de takımın en önemli umudu durumunda. Can geçen sezon 17 gol kaydetmeyi başarmıştı. Ayrıca 28 yaşındaki orta saha Mustafa Aşan ve yine 28 yaşındaki ileri uç oyuncusu Tayfun Pektürk’te takımın önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Aynı zamanda kadroda genç sayılabilecek ancak maç sayılarına bakarak tecrübeli diyebileceğimiz sol bek Onur Kıntaş, sağ ön Ali Say gibi çok sayıda isim de bulunuyor. Bir de transfer yasağı bulunan her takımda olduğu gibi altyapıdan yükselecek olan sürpriz genç oyuncuları da merakla bekliyoruz. 

Karşıyaka’nın geçtiğimiz yıla göre güç kaybettiğini ve ligi orta sıralar, hatta belki biraz daha aşağısında tamamlayabileceğini düşünüyorum.


KIRKLARELİSPORKırklareli’de Kahramanmaraş’a benzeyen takımlardan. Sezon öncesi iddialı açıklamalarda bulunup,
bazı iddialı transferler yapmayı başardılar. Burada genç başkan Volkan Can’ın özverisinden
bahsetmezsek olmaz. Bitmekte olan Trakya futbolunda Kırklareli’ni ayakta tutmayı başarıyor ve bana
göre Trakya futbolunda öncü rol oynatıyor. 

Transferde Aydın’dan Saffet Gurur Yazar, Amed’den Tekin Adar, Selçuklu’dan Soner Birinci, İnegöl’den Hakkı İsmet Şimşek, Kırıkkale’den Lokman AkyıldızAlanya’dan Alişan Şeker ve Pendik’ten Sinan Kurumuş önemli transferler olarak söylenebilir. Transferde daha çok eski oyuncularına ve güvendikleri isimlere yönelmiş durumdalar. En önemli transfer bana göre kaleci Alişan Şeker. Oyuncu daha önce de Kırklareli forması giyip başarıyla mücadele etmişti. Her ne kadar önemli transferler yapılsa da Barış Bakır, Celal Aras, Ahmet Şahbaz gibi geçtiğimiz sezon kadroda direkt ilk 11de yer alan isimlerin kayıpları önemli. Hücum bölgesine yapılan H.İsmet Şimşek ve Tekin Adar gibi transferlerle bu bölgede güç kazanılsa da savunma bölgesinde sorunların yaşanabilmesi olası. Burada geçen sezonda kadroda bulunan Soner Birinci, yeni transfer S.Gurur Yazar ve uzun süredir kadroda bulunan Davut Babur bulunuyor. 

Ben Kırklareli’nin ilerleyen günlerde de transfere devam edeceğine inanıyorum. Yeni sezonda ise geçtiğimiz sezonun benzeri bir görüntüde düşmemeye oynayacaklarını tahmin ediyorum. Ancak ilerleyen günlerde yapılacak nokta transferlerle bunun üstüne koyabilirler.


K.ANADOLU SELÇUKKonyaspor’un pilot takımı olan Selçuklu’da 2.Lig’de transferin etkin takımlarından. 

Yeni sezonda 16 transfer yapıldı. Bu oyunculardan Sertan Yegenoğlu, Emre Can Atila ve Mücahit Can Akçay Konyaspor’dan kiralık olarak gelen oyuncular. Diğer gelen oyuncular ise gurbetçi ve üst lig takımların altyapısından yetişen oyuncular olarak dikkat çekiyor. Selçukluspor geçen sezonu orta sıralarda iddiasız bir şekilde tamamlamıştı. Açıkçası kadro olarak pek üst düzey görüntüde olduklarını söylemek güç. Benim için daha çok kapalı kutu niteliğindeler. Konyaspor’dan gelecek isimlerle birlikte daha çok güçleneceklerdir. 

Konyaspor A Takım bünyesinden buraya gelebilecek Kaan Özdemir, Savaş Polat, Vedat Bora, İsmail Güven, Burah Saban, Halil İbrahim Sönmez, Seddar Kahraman gibi oyuncular bulunuyor. Özellikle Halil İbrahim, Seddar, Vedat ve Savaş gelmesi durumunda Selçuklu’yu ileriye taşıyabilecek isimler.


NAZİLLİ BELEDİYESPORNazilli Belediyespor’da bu sezon kadrosunu güçlendirmiş, iddialı sayılabilecek ekiplerden. 

Teknik adamlığa Gümüşhane ve Birlikspor’da oldukça iyi işler yapmış olan Fatih Akyel’i getirerek iddialı olduklarını kanıtladılar. Transferde ise Birlik’ten Fatih Öztürk, Emre Balak ve Turgay GölbaşıKeçiörengücü’nden eski futbolcuları Bora Yelken, Kırıkhan’dan İlker Sayan ve Pendik’ten Tayfur Emre Yılmaz önemli transferler. Kadroya baktığımızda kalede Fatih Öztürk ve Evren Özyiğit’le kale güvence altında denebilir. Stoper hattında ise Bora Yelken-Emre Balak ikilisi ilk tercih olacak görüşündeyim. Sağ bek Yüksel Kayaalp formanın bir numaralı adayı. Sol bekte ise Nurettin Kayaoğlu ve Gökhan Dinçer’den birisi forma giyecektir tahminimce. Ön liberoda Turgay Gölbaşı zaten hocanın yakından tanıdığı bir isimdi. 

Orta alanda Berkay Öztuvan, Hakan Turan, merkezde oynayabilecek Gürhan Gürsoy gibi isimler mevcut. İleri uçta Fatih Üge ve Hail Zeybek oynayabilecek isimler. İlker Sayan ve Tayfur Emre Yılmaz ise takım adına sezonun transferi olabilir. Tayfur Emre forvet oyuncusu olmasına rağmen kanatta da oynayabiliyor. Menemen’de oyuna sonradan girip skora katkısıyla dikkat çekmişti. İlker ise Çanakkale'de parlayıp Milli formayı alt yaş kategorilerinde giymiş genç ve yetenekli bir oyuncu. Forvette ise Abdülkadir Kaplan ve Semih Ergül yer alıyor. Açıkçası Nazilli’nin kadrosunda iyi oyuncular mevcut. 

Fatih Akyel takımları iyi savunma yapmasıyla tanınır. Bu doğrultuda defans hattının iyi
kurulduğu söylenebilir. Belki orta saha ve kanat konusunda eksiklikleri olduğunu söyleyebilirim. Ancak takım adına en büyük eksiklik forvet. Abdülkadir-Semih Ergül ve hatta Tayfur Emre Yılmaz’ın da eklenebileceği forvet hattına bir transfer daha yapılması gerektiği düşüncesindeyim. 

Nazilli Belediyespor’un yeni sezonda teknik direktör Fatih Akyel’in de etkisiyle play-offta yer alacağına inanıyorum.


NOT: Bu yazı 20 Ağustos 2017 tarihinde hazırlanmıştır.Transfer bilgileri son olarak 20 Ağustos'a aittir.

Hazırlayan : Selçuk Kerim KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski