ANALİZ: YİĞİT YÖNEY

YİĞİT YÖNEY


Bu sezon Fethiyespor 2. Lig’de transfere hızlı giren ekiplerin başında yer aldı. Bu yazımızda toplamda 16 transfer yapan Fethiyespor’un yeni transferi Hikmet Yiğit Yöney’e değineceğiz.

 26 Ekim 1991 yılında Eskişehir’de doğan oyuncu futbola 2005 yılında memleketinin en güçlü takımı olan Eskişehirspor’da başladı ve 5 sene boyunca her yaş kategorisinde Kırmızı-Siyahlı formayı terletti. 2011 yılında Eskişehirspor’la 3 yıllık profesyonel mukavele imzalayarak hedeflerine yaklaştı. Her ne kadar A Takımda forma şansı bulamasa da Skibbe, Ersun Yanal ve Ertuğrul Sağlam gibi teknik adamlarla , kendi mevkisinde forma giyen Dede gibi bir tecrübe abidesiyle beraber antrenman ve kamp deneyimleri yaşadı. Özellikle Ersun Yanal ve Dede’nin oyuncunun gelişimine oldukça katkısı olduğuna inanıyorum. 2013-14 sezonunu iki farklı takımda kiralık geçirdi. Önce Eskişehir’in o dönem pilot takım gibi kullandığı Bozüyük’te 5 maç, ardından 3.Lig temsilcisi Şekerspor’da 10 maç forma giymeyi başardı. Kiralık dönüşünde Eskişehir’le olan sözleşmesi biten Yiğit 2.Lig’in önemli takımlarından Altay’la sözleşme imzaladı. Burada Yiğit’in şanssızlığı önünde Serkan Silan gibi tecrübe abidesi bir oyuncunun bulunmasıydı. Sezona forma bulamayarak başlasa da ilerleyen dönemlerde tercih edilen bir oyuncu olarak kullanıldı.
 İlk sezonunda Altay ligden düşse de Yiğit Altay formasıyla 20 maçta forma giydi. 2015-16 sezonunda 3.Lig’deydi ve takımın direkt ilk 11 oyuncusuydu. 32 maçta 6 gol kaydederek en skorer sezonunu geçirdi. 2016-17 sezonunda da takımın demirbaşlarından biriydi. Play-off sonunda şampiyon olan Altay’da 33 maçta forma giydi ve 1 gol attı. Oyuncu 2017-18 sezonunda 2. Lig’in iddialı ekiplerinden Fethiyespor’un formasını terletecek.
Hızı dayanıklılıkla birleştirdiğimizde hem hücum hem savunmaya etki ettiğini düşünüyorum. Şu ki oyuncu 90+ da bile bindirme yapabilir ve ani top kaybında geriye dönebilir. Oyuncunun saha içinde hırslı ve inatçı olması çok önemli bir özellik. Şöyle ki düşse de kalkıyor, çalım yese tekrardan rakibin karşısına geçmek için çabalıyor. Aynı zamanda saha dışında da efendi bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim.
Ofansif özellikleri ağırlıkta bir bek olduğunu söyleyebilirim. Savunmada ise zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor. Pozisyon alma, denge ve topa hamlelerini geliştirirse daha üst düzey bir bek haline gelebilir. Henüz daha 25 yaşında, önünde daha uzun yol olan bir oyuncu. Bu sezon ki en büyük dezavantajı ise mevkisinde Sinan Morgil gibi ligin önemli isimlerinden birisinin bulunması. Bu 2014-15 sezonuna benzer bir sezon geçirmesini olası kılıyor. Ancak Sinan’dan daha iyi bir bek olduğunu ve formayı Sinan’dan alabileceğini düşünüyorum. 

170 boyundaki oyuncu sol bek mevkisinde görev yapıyor. Ancak ihtiyaç halinde sol ön(kanat) olarak da görev yapabilir. Oyuncunun en önemli özelliği için çabukluğu diyebilirim. Mevkisine göre bu konuda en iyilerinden biri diyemesem de iyi oyunculardan biri. Bu özelliği takımın hücumda çoğalması ve savunmadan çıkmasını olumlu etkiliyor.
Hazırlayan: Selçuk Kerim KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski