TFF 1.LİG VE YAYIN SORUNSALI


TFF 1.LİG VE YAY
IN SORUNSALI


TFF 1. Lig'in başlamasına yaklaşık 1 ay süre kaldı. Ben de kısaca alt liglerin en önemli sorunlarından biri olan yayın sorununu ele almaya çalışacağım.
Geçtiğimiz sezon TFF 1. Lig en sancılı yıllarından birini geçirmişti. Öncelikle PTT'nin sponsorluktan çekilmesiyle beraber, koskoca 1 yılı sponsorsuz geçirdik. Güzel ülkemizin en değerli liglerinden 1. Lig'in sezonu sponsor bulamadan geçirmesi hayret vericiydi. TRT'nin de yayın konusunda, gönülsüz davranması sonucu ligin 1/4'ünü periscope veya taraflarların kendi telefonlarından çektiği videolardan takip etmek zorunda kalmıştık. Eskişehirspor kalecisi Boffin'in, Ümraniyespor'a Atatürk Olimpiyat Stadı'nda orta saha çizgisinin gerisinden attığı muhteşem golü, belki de adını bile bilmediğiz o taraftar videoya çekmese göremeyecektik. TRT'nin geçen seneki tavrı, bize bu sezon için ipuçları vermişti. Ve beklendiği gibi TRT bu sezon maçları yayınlanmama kararı aldı. TFF 1. Lig maçları bu sene BEIN Sport tarafından yayınlanacak. 25 TL'lik bir ücret karşılığında maçlar Beın Sport tarafından naklen ekranlara getirilecek. Geçtiğimiz yıl yöneticiler tarafından yapılan açıklamada "BİR NESİL FUTBOLSUZ BÜYÜMESİN" sloganı, hepimizi epey etkilemişti. Fakat verilen sözler çöpe atılmışa benziyor. TFF 1. Lig maçları ilk defa eskilerin de tabiriyle "ŞİFRELİ" bir platformda yayınlanacak.
Fakat ben yöneticilerin elini taşın altına koymasını bekliyorum. Bir orta yol bulunmalı. Geçtiğimiz yıl TRT ve BEIN Sport basketbolda Euroleague organizasyonda nasıl bir orta yol buldularsa; aynısını TFF 1. Lig için de bulmaları gerçek sporseverlerin gönlünü alabilir. Geçtiğimiz yıl Euroleague'de 2 maçı TRT spor, diğer maçları BEIN Sport yayınlıyordu. Pekâlâ bu durum futbola da yansıtılabilir.
Yıllar önce TRT'de 2. Lig maçlarının yayınlanacağı haberini aldığımızdaki heyecanı ve sevinci hâlâ hatırlıyorum. Özellikle pazar günlerini iple çekerdik. Pazar günü kahvaltımızı yapıp, ekran başına kurulur ve saat 12.00'da öğle vakti başlayan maçı izlemek ne büyük bir keyifti ve paha biçilemezdi. Belki içimizden bazı arkadaşlar çıkıp, 25 TL'de para mı, üye olup izlesinler diyebilir. Fakat malesef kazın ayağı öyle değil. Ülkemizde geçim sıkıntısı çeken birçok insan var. O 25 lira ile belki de çocuğunu sevindirecek bir hediye alabilir ya da aile içi bir etkinlikte belki de kullanılabilecek son miktardır.
Belki de bizler şanslı jenerasyonduk. Şimdi çocuklarımız belki de futbol izlemeden büyüyecek! Hâlbuki o sloganı bizler ne kadar anlamlı ve değerli bulmuştuk: "ÇOCUKLARIMIZ ÜLKE FUTBOLUNU İZLEMEDEN BÜYÜMESİN"
Takdir kamuoyunun...
Hazırlayan: Sertaç BAĞATUR

Yorumlar

Daha yeni Daha eski