SABİT HAKAN YILMAZ


Sabit Hakan YILMAZ

Futbola İlk Başlangıcı

27 Temmuz 1997 Salihli doğumlu olan Sabit Hakan YILMAZ; 
11 yaşında ilk lisansının çıktığı Turgutluspor'da futbol hayatına başladı.İlk kez 24 Kasım 2009 tarihinde Coca-Cola Akademi U-14 Ligi maçında Turgutluspor formasıyla Denizlispor’a karşı Özcan Varlık Hocası tarafından ilk 11 de sahaya sürüldü.  2012-2013  sezonuna  kadar  o dönem ki  adı Coca-Cola Gelişim Ligleri olan organizasyonlarda Turgutluspor'un U-16 Yaş takımına kadar tüm kategorilerde forma giydi. Her geçen  sezon  performansındaki artış, hem  kendi kulübü hemde Ligleri takip eden herkesin dikkatini çekiyordu.

Milli Takım Kariyeri ve Yükselişi

Bu  farkedilme  sayesinde,   ilk defa   02.10.2012  tarihinde   deplasmanda İTALYA  karşısında U-16 Milli Takımımızın formasını giydi. Bu  tarihten  sonra, 25.02.2016  tarihine kadar  U-16,U-17,U-18 ve U-19  Milli  takımlarımızda  tam 51 kez ay yıldızlı  formayı  giydi. 2012-2013  Sezonuna  kadar alt yaş gruplarında oynayan Sabit Hakan Yılmaz için, Milli  Takımlara davet edilmek kariyerinde de hızlı bir yükselişe sebep olmuştu.Sabit Hakan Yılmaz; 2013-2014 Sezonunda daha 16 yaşındayken Turgutlu 7 Eylül Stadı'nda Spor Toto 2.Lig müsabakasında oyuna sonradan  girer.Tam 7 müsabaka Burhanettin Basatemur Hocası tarafından hamle oyuncusu olarak kullanılsada, 16.02.2014  tarihinde yine aynı Stada bu defa ilk 11'de forma giymenin heyecanı ile çıkar. Sezon sonuna kadar bulduğu tüm şansları iyi kullanan Sabit Hakan artık Türk futbol camiasında konuşulan bir oyuncu haline  gelmiştir. 27 Nisan 2014'te Aydınspor 1923 deplasmanında son kez Turgutluspor forması giyen oyuncu,             20 Haziran 2014 tarihinde Adanaspor ile ilk transferini gerçekleştirmiştir.

Oyunsal Özellikleri

Sabit Hakan'ın oyunsal özellikleri düşünüldüğünde;
Top ile ilişkileri çok iyi, top ile süratlenebilen, 1'e 1 de adam geçebilen, yakın çevresini efektif kullanan, skora asist ve gol anlamında katkı sağlayan olumlu özellikleri sayabiliriz. Ancak Savunma yönünü geliştirmesi gerektiği de kaçınılmaz bir gerçek. Konsantrasyon sağladığında farkını gösterebildiği halde, çok çabuk demoralize olduğu da göz ardı edilmemeli.

Adanaspor Serüveni

Adanaspor sürecini özetlemek gerekirse,3 Sezon boyunca takımının değişmez oyuncusu olamadı. İlk 2 Sezonunda oyuna sonradan girerek takımına katkı sağlamaya çalıştı.Özellikle Adanaspor'un  müthiş bir seri yakaladığı 2015-2016 sezonunda Türkiye Kupası maçlarında Engin İpekoğlu Hocasının verdiği şansı iyi kullanarak 4 gol atsada, Engin Hocanın lig maçlarında iyi giden kadroyu bozmaması nedeniyle hep yedek bekledi. 2016-2017 sezonu başlarken sözleşme konusunda çıkan anlaşmazlıklar yüzünden kadro dışı kalan Sabit Hakan Yılmaz bu sezonu boş geçti.

Rakamsal Karşılaştırma


Milli Takımlar Kariyerinden yola çıkarak, rakamların anlam kazanması için dikkat çeken birkaç örnek vermek istiyorum.Şu anda A-Milli takımımız kadrosunda yer alan 3 çok önemli  oyuncumuzun milli takım istatistikleri ile karşılaştırdığımızda ;
Çağlar SOYÜNCÜ 
                    *İlk milli daveti  ….09.04.2014   (U-18 Milli) ,
                    *Sabit Hakan'dan 18 ay sonra
                    *5 kez A-Milli olmak üzere toplam 13 kez Milli olmuş.

Enes ÜNAL 
                    *İlk milli daveti   ….  21.08.2012  (U-16 Milli) ,
             *Enes Ünal 5.kez milli takım forması giyerken, Sabit Hakan Yılmaz ilk defa bu gururu yaşıyordu. U-19 Milli takıma kadar birlikte oynamalarına rağmen Enes Ünal Milli Takım kariyerine U-21 ve A-Milli Takımları da 12 kez olmak üzere ekleyerek toplamda 61 kez bu gururu yaşadı.

Cengiz ÜNDER
                      *İlk Milli daveti  … 28.10.2014  (U-18 Milli) ,
                      *Sabit Hakan'dan 2 yıl sonra 
              *Cengiz Ünder'in ilk kez Milli Takımımız ile sahaya çıktığı maç Sabit Hakan'ın 3 gol atarak yıldızlaştığı ve Rusya'ya karşı 3-2 kazandığımız özel maçtı.
                   *Yine U-19 Milli takıma kadar birlikte forma giymesine karşın Cengiz Ünder'de U-21(3) A-Milli (4) olmak üzere toplamda 25 kez Milli olma gururunu yaşadı.

Boş Geçen Sezon

Kariyer planlaması açısından düşünüldüğünde, U-19 milli takıma kadar birbirleri ile paralel giden bu oyuncuların sıçrama yaptıkları tarih olarak 2015-2016 sezonu düşünülebilir. 2015-2016 Sezonunda Adanaspor'da forma giyen oyuncunun belki de kariyeri için kırılma anı diyebileceğimiz bir sezon yaşandı.Yakın tarihte görülmeyen bir performans sonucu 16 Galibiyet 3 Beraberliğik alarak kırılması güç bir rekor ile 19 maçlık bir seri sonunda ligin bitimine 3 maç kala Şampiyon olan Adanaspor'u Süper Lige çıkmayı başardı. Engin İpekoğlu bu süreçte tüm oyuncularından yararlanmaya çalışsa da seriyi yakalayan kadroda istikrarı tercih etmişti. Sabit Hakan Yılmaz oyuna sonradan girerek katkı sağlayan oyuncu rolünde kalmıştı. Süper Lige yükselen Adanaspor'da sezon başı kadro dışı kalan oyuncu, yukarı da örneklerini verdiğim Milli Takımlardaki arkadaşlarının kariyer sıçraması  
yaptıkları sezonu boş geçmek zorunda kaldı.   

Bu Sezondan Beklenti

Geçtiğimiz haftalarda İstanbulspor ile anlaşan, Sabit Hakan Yılmaz'ın bu arayı kapatmak için üstün bir gayret içinde olması gerektiği bi gerçek.Gençleşen Milli Takım kadromuzda yer bulabilmesi adına kendisine bireysel hedef koyabilecek bir oyuncu çünkü onda bu potansiyel var. Bu sezon Yalçın Koşukavak yönetiminde TFF 1.Ligin yeni ekibi İstanbulspor formasıyla dikkat çekecek oyuncu olabileceğini düşünüyorum.
Başarılar   Sabit Hakan Yılmaz...


                                                                                                                  Hazırlayan: Bulut TUKSAL            
                                                                                                              

Yorumlar

Daha yeni Daha eski