MATHİEU PEYBERNES


MATHİEU PEYBERNES


21 Ekim 1990 doğumlu olan Fransız oyuncu profesyonel futbol kariyerine Fransa’nın Sochaux takımında başladı. 26 yaşında olan tecrübeli futbolcu 18 yaşından beri Fransa’nın en üst seviye ligi olan Ligue-1 de forma giyiyor.

Kariyeri

2009-2010 Sezonuyla Ligue-1 e merhaba diyen Peybernes kariyerindeki esas sıçramayı 2011-2012 Sezonunda yaptı ve henüz 20 yaşında Sochaux defansının vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. İstikrarlı formu ve güçlü fiziğiyle dikkatler, çeken oyuncu Fransa Milli Takımının U-18, U-19 ve U-21 seviyelerinde yer bulmasına rağmen müthiş bir jenerasyon yakalayan Fransa’da A milli formaya kavuşamadı. İlk 2 sezonunda arasıra şans bulabilen Peybernes son 6 sezonda 3 ayrı takımda 160 Ligue-1 maçına çıktı. Geçen sezon iki ayrı takımda(Bastia-Lorient) 38 lig maçında 37 defa ilk 11 de görev alarak ne kadar istikrarlı olduğunu gösterdi.

Olumlu Özellikleri

Çok iyi bir profesyoneldir. Fizik olarak kendini sürekli üst seviyede tutar, tam bir istikrar abidesidir diyebiliriz. Sağ stoper oynayan Peybernes ihtiyaç halinde sağ bek olarak da görev alabiliyor. Hava toplarında çok etkili olan tecrübeli oyuncu tam bir kesicidir. İkili mücadeleden kaçmaz ve ikili mücadelelerde fiziğini iyi kullanır. Risk almayı sevmez , garanticidir macera aramaz. En ilginç özelliği ise savunmadan attığı uzun ve isabetli paslarla kapanan oyunu açmasıdır. Özellikle savunma arkasına attığı çapraz paslarla takımını hiç beklenmedik anlarda gol pozisyonuna sokabiliyor. Halil Akbunar’la iyi anlaşacaklarını şimdiden söyleyebiliriz.

Olumsuz Özellikleri

Savunma arasına atılan toplarda hamle ve zamanlama sorunu yaşıyor. Hava toplarında etkili olmasına rağmen bazen tehlikeli bölgeye indirdiği toplar takım için handikap olabiliyor. İlk hamlesinde başarısız olur ve atağı kesemezse yavaş kalıyor ve kart sorunu yaşayabiliyor. Uzun boyuna rağmen duran toplarda gol katkısı sağlayamıyor.

Yorum

Geçen sezon forma giydiği iki takımında küme düşmesi kariyeri için şanssızlık  olsa da Göztepe için şans oldu diyebiliriz. Çünkü Lorient küme düşmüş olmasa Peybernes’i kadrosunda tutardı. Lorient ile Haziran 2020’ye kadar sözleşmesi bulunan tecrübeli oyuncuyu satın alma opsiyonuyla kiralamak da çok akıllıca. Ligimizde oynanan sert futbola ayak uydurmakta zorlanmayacaktır. Bu sezon akılcı transferler yapan ve iyi bi kadro kuran Göztepe’de fark yaratacak oyunculardan olacağını düşünüyorum.

Hazırlayan: Bulut Tuksal

Yorumlar

Daha yeni Daha eski