2.LİG VE 3.LİG YAYIN BİLMECESİ

2.LİG VE 3.LİG YAYIN BİLMECESİ


TFF 1. Lig maçları bu sezon, şifreli bir platformda "BEİNSPORT" da yayınlanacak.
Belki de bu gelişme, doğru bir analiz yapılabilirse eğer Spor Toto 2. Lig ve 3. Lig kulüplerine yaramış olacak. Alt ligler adına tarihi bir gelişme olabilir. Tabii yöneticilerimiz elini taşın altına koyarsa... Bugünkü yazımızda bu durumu irdelemeye çalışacağız.
Spor Toto 2. Lig ve 3. Ligler'in başlamasına yaklaşık 40 gün kaldı. Bu sezon açık kanalda maç izleyememe tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkta denebilir. Alt liglerimize olan ilgiyi arttırmak ve hâk ettiği değeri vermek için maçların açık bir kanalda yayınlamasını artık birçok futbolsever gibi ben de sonuna kadar istiyorum. Ayrıca alt liglerde yapılan fahiş hakem hatalarının da önüne geçecektir. Geçen sezon K.Anadolu Selçuk – Karagümrük maçında dışarı çıkan topa verilen go kararı şans eseri amatör bir kamerayla çekilmese bugün bundan haberimiz bile olmayacaktı. Birkaç ay önce Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı eski futbolcu Hakan Ünsal bir projeden bahsetmişti. Hafta sonu alt liglerde oynanacak olan toplam 45 maçın (2. Lig ve 3. Lig maçları) You Tube kanalı üzerinden canlı yayınlanması için bir projeleri olduğundan bahsetmişti. Açıkçası şuan o projenin hangi aşamada olduğu konusunda bir fikrim yok ama Türkiye şartlarında bu tür bir çalışmanın hayata geçmesini çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Çünkü bu kanalın federasyona maliyeti haftalık 1.5 Milyon TL civarı. Geçtiğimiz  sezon Erzurumspor'un iç saha maçlarını büyük bir özveri ile ve yüksek kaliteli ile yayınlayan Kardelen TV'ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Buradan Kardelen TV ekibini ve tabiki Dadaşlar'ı kutlarım. Ayrıca Gümüşhane'nin iç saha maçlarını yayınlayan ÇAY TV'yi de es geçmek olmaz. Onlara da kocaman teşekkürler. Daha önceki yıllarda Kanal-58 Sivas Belediye spor'un, KON TV ise Konya Anadolu Selçuklu'nun maçlarını canlı yayınlamıştı. Daha da geriye gidersek; MAVİ KARADENİZ Giresun'un iç saha maçlarının yanı sıra bazı dış saha maçlarını da canlı yayınlayarak; alt lig severlere büyük bir hizmet sunmuşlardı. Bir çırpıda aklıma gelen bu kanallara teşekkür etmek bir görevimiz. Yerel kanallarımız bu işi canı gönülden yaptılar. Fakat bu işin artık daha profesyonel ellerde pişmesi gerekiyor. TRT'nin bu işteki gönülsüzlüğünü bir önceki yazımda açıklamaya çalışmıştım. 1. Lig'i yayınlamaktan vazgeçen TRT'nin 2. Lig ve 3. Lig yayınları için harekete geçmesi zor, NTVSPOR zaten bu işlere pek gitmiyor ki kapanması söz konusu. Açıkçası bu iş için belki de en iştahlı olabilecek kanal A Spor gibi duruyor.
A Spor geçtiğimiz sezon Erzurum-Gümüşhane 2. Lig Play-off finalini yayınlamıştı. Altay-Kocaeli arasında oynanan 3. Lig Play-off finali de yayınlamıştı. Altay-Kocaeli finali beni yıllar önce Antalya'da oynanan baraj maçlarını götürmüştü. O kıvamda bir maç olmuştu. Ayrıca Sakarya'nın 3. Lig'de oynadığı bazı maçların yanı sıra bir diğer 3. Lig Play-off finali olan Silivri-Erbaa maçını ekranlara getirmişlerdi. Bu sezon A Spor'a alt liglere verdiği değer için teşekkür ederiz. Geçtiğimiz yıl Bandırma-Gümüşhane arasında Kayseri'de oynanan 2. Lig play-off finalinin maalesef ülkemizde yayınlanmadığını, Bandırmalı bir arkadaş sayesinde periscope uygulamasından izlediğimizi göz önüne alırsak; bu sezon yine de bereketli geçti, diyebiliriz. A Spor bu sezon, bu maçları yayınlayarak; bence ısınma turu attı. Alt lig yayını olucaksa eğer bize şuan itibariyle en sıcak gelen kanal A Spor'dur.
2.ve3. Liglerde toplam 45 Şehir takımı olduğunu düşünürsek bu liglerdeki maç yayınının zaruri olduğunu söyleyebiliriz.2. Lig Beyaz ve Kırmızı Grupta taraftar potansiyeli yüksek takımlarımızın yanı sıra köklü camialarımızda var. Karşıyaka ve Sakarya gibi hem iç saha, hem dış sahada kapalı gişe oynayan ekiplerimiz olduğu gibi, özellikle evinde ciddi taraftar desteği ile oynayan Ş.Urfa, Niğde, Zonguldak, K.Maraş, Amed, Hatay, Gümüşhane, Fethiye, Kırklareli, Tokat gibi şehir takımlarımız var. Altay, Fatih Karagümrük, Sarıyer gibi köklü takımlarımız, Hacettepe, Buca gibi oyuncu yetiştiren güzide takımlarımız var.
Birçok takımımız artık modern stadlara da sahipler. Gece maçları da oynayabiliyorlar. Bu sezonun bir geçiş yılı olduğunu baz alırsak; haftada 4 maç naklen yayınlanabilir. Cumartesi gündüz+gece 2 maç ve pazar gündüz+gece 2 maç olmak üzere toplam 4 maç yayını olabilir.
En batısından, en doğusuna, en kuzeyinden, en güneyine değişik lezzetleri barındıran, güzel ülkemizin şehirleri ve değerleri, futbol sayesinde daha güzel ve leziz bir şekilde tanıtılabilir. Yayıncı kuruluş maç yayınlarından bir yarım saat önce, o şehrin tarihi yerlerini ve eşsiz lezzetlerini sunabilir. Küçük bir örnek vermem gerekirse; Gümüşhane'yi ele alalım. Gümüşhane Stadı'nın çevresinin yer şekilleri hep ilgimi çekmiştir, Braga'nın Stadı'nı anımsatıyor, bana. Gümüşhane Stadı ile bilgi verilip, şehrin insanları ile kısa kısa röportajlar yapılıp, yayına verilebilir.
Peki çok mu zor bu maçların yayınını vermek. 2. ve 3. Ligler Kuluğler Birliği Başkanı Sayın Cengiz Günaydın Beyle bu konu özelinde biraz konuşma imkanımız oldu.Sayın Başkan bu konuda uzun zamandır bazı çalışmaları olduğunu, kulüplerin yayın konusunda maddi olarak çok büyük beklentileri olmadığını iletti. Ancak genel bir yayın anlaşması için TFF’nun ihale usulü bir anlaşma yapması gerektiğini ama ne yazık ki ülke futbolunun temelini oluşturan alt liglerin kanallar tarafından pek tercih edilmediğini söyledi. Buna rağmen eğer TFF’nu da bu yayını kulüpler kadar isterse 2 saatte çözülecek bir iş olduğunu söyledi ki bu biz futbol severler için çok umut verici bi gelişmedir.

Kısaca: Federasyon, yayıncı kuruluş, kulüplerin ortak bir noktada buluşup, maçları canlı yayınlamaları en büyük temennimiz. Bazı takımların yöneticilerinin de sığ düşünceleri yok değil. Evlerindeki maçları, taraftar gelmiyor diye yayınlatmak istemiyorlar. Bu tür demode fikirlerden de kurtulmak gerekiyor. Yayınlar sayesinde alt liglerde top koşturan birçok futbolcu da keşfedilebilir, belki de en can alıcı nokta, bu olur. Umarım, ortak bir noktada buluşulabilir. Birlik olunursa; başarılamayacak iş yoktur.
                                                                                                              Hazırlayan: Sertaç BAĞATUR

Yorumlar

Daha yeni Daha eski