MAXİME LOPEZ


4 Aralık 1997 yılında Fransa’nın Marseille(Marsilya) şehrinde dünyaya geldi. Futbola henüz 6 yaşında Marsilya bölgesel takımlarından FC Burel’de başladı. 2010 yılından beri Marsilya kulübünün alt yaş gruplarında yetişen Maxime Lopez 2015-16 sezonunda Fransa CFA liginde Marseille 2 takımında gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekti ve Marsilya’nın 2016-17 sezonu kadrosunda kendisine yer bulmayı başardı. Sezona Franck Passi yönetiminde başlayan mavi beyazlılarda işler pek de yolunda gitmedi ve Passi  takımın başında çıktığı 10 haftalık süreçte 3 Galibiyet 4 Berabelik 3 mağlubiyet alarak Marsilya macerasına veda etmek zorunda kaldı. Passi yönetiminde oynanan 10 lig maçının sadece 3 ünde oyuna sonradan girerek toplam 68 dk süre alabilen Maxime Lopez için belkide hayatının dönüm noktası olabilecek gün gelmişti. Marsilya’da teknik direktörlük görevine Rudi Garcia getirildi.
Garcia’nı göreve başladığı ilk maçda Bordeaux karşısında ilk defa ilk 11 de şans bulan Maxime Lopez bu maçta takımının galibiyet alamamasına rağmen başarılı bir performans göstererek şansını iyi değerlendirdi. Rudi Garcia yönetiminde 16 lig maçına çıkan Marsilya’da tüm maçlara ilk 11 de çıkma başarısı gösteren Maxime Lopez tüm avrupanın dikkatle izlediği bir oyuncu haline geldi.
4-3-3 sisteminde orta 3 lünün sağında 8 numara pozisyonunda oynayan genç oyuncu maç içerisinde 10 numara pozisyonunda da görev alabiliyor. En belirgin özelliği ise oyun kurmadaki zekası ve isabetli uzun paslarıyla oyunun yönünü değiştirebilmesi olarak dikkat çekiyor. Genç yaşına rağmen çok soğuk kanlı ve oyuna çok konsantre oynuyor. Bitmek bilmeyen enerjisiyle bazı maçlarda koşu mesafesi 15 km nin üzerinde olan genç yıldız, bu koşularını dripling olarak da yaparak savunma arkasına kaçarak savunmaların dengesini bozuyor. Arapası atma konusunda da çok yetenekli olan Maxime Lopez toplu oyunda olduğu kadar topsuz oyunda da çok başarılı.
Savunma konusunda bazı sıkıntıları olan genç oyuncunun en büyük handikabı 1,67 cm lik boyu. Fiziksel olarak kısa olan oyuncu savunma anlamında ikili mücadelelerde zayıf kalabiliyor. Sağ ayağını çok iyi kullanmasına rağmen sol ayağının güçsüz olduğunu söyleyebiliriz.
Devre arasında isminin bazı İngiliz kulüpleriyle ve özellikle Barcelona’yla anılması Marsilya yönetimin rahatsız etmiş olacak ki; bu sezon sonu sona ercek olan sözleşmesi 2021’e kadar uzatıldı. Ama Maxime Lopez’in 2021’e kadar Fransa’da kalmayacağının Marsilya yönetimi de farkında. Sezon sonu transfer döneminde onun için büyük paralar isteyecekleri kesin.Fakat henüz 19 yaşında olan genç yıldızın Avrupa devlerine gitmek için acele etmeyip bir sezon daha Marsilya’da kalması gerektiğini düşünüyorum. Bu genci dikkatle takip etmenizi şiddetle öneriyorum. Zaten siz dikkat etmek istemeseniz bile o birkaç sene içinde adını herkese ezberletecektir…
Hazırlayan: Bulut TUKSAL

Yorumlar

Daha yeni Daha eski